Destinasyon kişiliği ve deneyimleme kalitesinin memnuniyet ve davranışsal niyetler üzerindeki etkisi
The effect of destination personality and experience quality on satisfaction and behavioral intentions
- Tez No: 612497
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ KOZAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, destinasyon kişiliği ve deneyimleme kalitesinin turistlerin memnuniyetleri ve davranışsal niyetler üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de özgün bir destinasyon olan Kapadokya bölgesini ziyaret eden Türk, Avrupalı ve Çinli turistlere anket uygulanmış ve toplam 606 soru formu toplanmıştır. Araştırmanın soruları ve hipotezleri doğrultusunda açımlayıcı faktör analizi, basit doğrusal korelasyon, çoklu doğrusal regresyon ve t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Analiz bulgularına göre Kapadokya'nın destinasyon kişiliği samimi, güvenilir, Eril ve etkileyici olarak belirlenmiştir. Hipotez testleri sonucunda destinasyon kişiliği ve deneyimleme kalitesinin turistlerin memnuniyet ve davranışsal niyetleri üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Destinasyon kişiliği ve deneyimleme kalitesi arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki tespit edilmesi bakımından tez çalışmasının kuramsal bir özgünlük taşıdığını söylemek mümkündür. Elde edilen tüm bu sonuçlar doğrultusunda Kapadokya'da turizmin geliştirilebilmesi ve turistler açısından önem teşkil eden unsurların korunabilmesi amacıyla turizm profesyonellerine ve yerel yöneticilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to determine the impact of destination personality and experience quality on satisfaction and behavioral intentions. For this purpose, 606 questionnaires were collected on the Turkish, European and Chinese tourists who visited the Cappadocia region, which is unique destination in Turkey. In line with the research questions and hypotheses, exploratory factor analysis, simple linear correlation, multiple linear regression and t test, one-way analysis of variance (ANOVA) were performed. According to the findings, Cappadocia's destination personality was determined to be sincere, reliable, hard and impressive. As a result of the hypothesis tests, it was concluded that the quality of experience and quality of experience had a positive impact on the satisfaction and behavioral intentions of the tourists. It is possible to say that this thesis has a theoretical originality in terms of determining a meaningful and positive relationship between destination personality and quality of experience. In line with all these results, recommendations were made to tourism professionals and local administrators in order to develop tourism in Cappadocia and to protect the factors that are important for tourists.