Kozmetik ürün reklamlarında görsel tasarım (yaklaşımları)
  1. Tez No: 61250
  2. Yazar: DEFNE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET İletişimin, büyük bir bölümünü görsel olarak şekillendiren insanoğlunun çevresi ve doğasıdır. Bakmak, görmek ve algılamak her gün yerine getirdiğimiz bir süreçtir. Görsel dil, ürün-insan arasındaki zincirin en önemli halkalarından birini oluşturmaktadır. İnsan, çevresinin biçimlenmesinde, zekasının ve birçok yeteneğinin yanında, hayal gücünü kullanılabilmesinin de rolü olmuştur. Bu da insanın sürekli bir gelişim içinde kalmasından kaynaklanmıştır. Tüketici, görselliğin önemim; estetik duygu, algı ve hazzı yaşamasıyla anlar. Tüketicinin ilgisini çekmek ve reklamlarının hatırlanmalarını sağlamak, her geçen gün daha çok güçleşmektedir. Bu yüzden de reklamcılar daha farklı bir arayış içindedirler. Abartılmış kişiler, mekanlar, grafikler, gösteriler reklamcıların çok sık başvurdukları bir anlatım yaklaşımıdır. Çoğu reklamın 'duygusal çekicilik' (romantizm, fantazi yaratma, aşk, cinsellik, mizah... vb.) sattığına inanılmaktadır. Fakat öyle midir? Yoksa ürünü sattırma da bir araç mıdır? Reklamcılıkta görselliğin etkisi imajlara, değerlere, kavramlara dönüşen, çılgınca ataklarla ele geçen, sentezlenen bir algıdır. Reklam insanda satın alma güdülerim ele geçiren, onları ortaya çıkaran sunuş olsa bile, güdüler öncelikle gereksinimlere dayalı olarak ortaya çıkar. Saptanan satış vaadi, tüketicilere belirli bir yarar, başka bir deyişle ödül sağlamaktadır. Bu kavramlar tüketicilerin gereksinim ve güdüleriyle ilgilidir. Sözgelimi insanlar makyaj malzemelerini güzel olmaIV umutlanın gerçekleştirmek için salın alırlar. Bir başka deyişle satın alman ruj, rimel değil güzelleşme umududur. Tüketicinin psikolojik ihtiyaçlarını yanıtlayabilmek için, ürün farklılaşmasına gidilir. Böylece farklı biçimde ortaya çıkan sevgi, ait olma, saygı, tanınma, bağımsızlık, kendine güven, yaratıcılık gibi gereksinimleri tatmin edebilmek olası olmaktadır. Kozmetik, insana güzelleşme umudunu, farklı olma arzusunu, karşı cinsten olanları etkileme arzusunu, güçlü olma arzusunu ve prestiji satar. Açlık, susama, rahatlama gibi fiziksel güdülerden çok psikolojik gereksinimler olan; ait olma, kabul görme, beğenilme gibi gereksinimler, yiyecekler, içecek ve susama gibi gereksinimlerden çok daha farklı, inşam ruhen ve çevresiyle bağlantılarıyla ilgilendirdiğinden kozmetik reklamlarının incelenmesi seçilmiştir. Bu çalışmada, psikolojik gereksinimleri etkileyen güdüler ve bunlardan yola çıkarak ürünü sattıran reklam kampanyaları ele alınmıştır. Kozmetik ürün reklamları, duygusal anlatımı ele alan, insanların hayallerine, duygularına yönelten reklamlardır. Bu ürün grubu içinde görsel iletişim boyutunda incelenmesini anlatan paragrafa dönüşmelidir. Kozmetik, imkanlı bir ürün grubu olduğundan sözü edilen mesajın, ne (vaad) söylüyor, nasıl (appeal) söylüyor bunu görselleştirmede nasıl olduğu anlatılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT What makes the communication partly visual is mankind's environment and the nature in which he or she lives. Looking, seeing and perceiving things are our daily routines. Visual language constitues a major chain between product and human. In creating personel environment, along with the person's intellect and talents, the capability of imagination has always played an important role. This is due to ongoing process of human development. Prospect can understand the importance of visuality only when he or she feels an esthetic feelings, emotions, perception, and passion. Gathering the attention of prospects and having a substantial degree of advertising recall are getting difficult day by day; due to the advertising message clutter. This obstacle has led the advertiser for more peculiar ways of expressing advertising messages. Exaggerated personalities, places, graphical expressions and displays are the most common techniques in advertising applications. It is believed that many advertisements actually sell emotional attractiveness (i.e romantism, fantasy themes, love, sex, humour etc.) rather than a product message. Is this actually true or these appeals are just tools for main purpose of which selling a product? The effect of visuality in advertising is a synthesis of all perceived images, values, and concepts routinely rashes on consumer. Although the main purpose of advertising would be controlling all buying motives a consumer has, one should admit that those motivesVI appear when there is a need or in case of desperate situations. Advertiser should determine the need situation and then decide on selling promise would probably appear in the advertisement. This selling promise should offer a reward to the prospect. These forms are related to prospects' needs and motives. For instance, people buy make up products for realizing their hope of being beautiful. In other words, what people buy actually is not the lipstic or mascara, perse, but the hope of being beautiful. To satisfy psychological needs of consumer, producers and advertisers use product segmentation. By product segmentation, it is possible to satisfy the aroused psychological needs like love, belonging to someone, respect, recognition, independence, self-confidence, and creativity. Cosmetic sells hope of being beautiful, the desire of being different, appealing to other sex, being powerful and hope of being prestigous. The cosmetic's advertisements were choosen the unit of analysis in this study. Because, unlike products to satisfy physical needs like nutrition, drinking and shelter, cosmetics are the products appeals to move deeper feelings and psychological needs of human beings. These needs are more related to personality, nature and social environment of a prospect, and thus deserve more attention. In this study, motives affecting psychological needs and selected advertising campaings related to those motives are evaluated. Cosmetic advertisements are more appropriate in evaluating emotional expressions in terms of visual display. The visuality in cosmetics should be rephrased in a paragraph in which covers all visualVII communication aids. Due to the visual nature of cosmetics advertisements, an analysis of wnat(promise), how(appeals) and in which way its visualised are examined and found to be the most appropriate product type for this kind of study.