Su ve kanalizasyon işletmelerinde tek düzen muhasebe sisteminin uygulanması ve Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'ndeki (BUSKİ) uygulaması
- Tez No: 61249
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET Değişen koşullar yerel yönetimlerin oluşumlarını da etkilemişlerdir. Ülkemizde büyükşehir belediyeleri bu değişimler çerçevesinde oluşturulmuştur. Büyükşehir belediyeleri belde halkının birçok ihtiyacım karşılamakla sorumludur. Bu ihtiyaçlardan biri de içme suyunun sağlanması ve kullanılmış suyun uzaklaştırılmasıdır. Bu görev büyükşehirlerde su ve kanalizasyon işletmelerine verilmiştir. Bu işletmeler özel bir yasa ile kurulmuştur. Büyükşehir belediyelerine bağlı olan su ve kanalizasyon işletmeleri içme suyununbelde halkına ulaştırılması ve kullanılmış suyun yerleşim yerlerinden uzaklaştırılmasını sağlamakla sorumludur. Büyükşehir belediyelerine bağlı olan su ve kanalizasyon işletmeleri, kamu tüzel kişilikli birimlerdir. Bu birimlerin bazılarında özelleştirme çalışmaları sürmektedir. Ülkemizde kurulan su ve kanalizasyon işletmeleri, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü kuruluş yasasma bağlı olarak kurulmaktadırlar. Bu kuruluşların muhasebe sistemi belediyelerin muhasebelerinden farklıdır. Su ve kanalizasyon işletmeleri, işlemlerini belediyelerden farklı olarak Tekdüzen Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğine bağlı olarak yürütmektedirler. Bu tezin amacı da su ve kanalizasyon işletmelerinde kullanılan hesap plamm incelemektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of founding of municipality is to meet needs of city people. Some of this needs are providing water and removing used drinking This duty is given to Drink and Sewer System Company in the big cities. This company has founded with a special law. This company is connected to municipality but they provide their income themselves. Accounting System of Drink and Sewer System Company is different than the others. This company applies General Accounting System. Drink and Sewer System Company apply account plan and prepare tables in the communique. However the aim of this thesis is examining account plan which is used in Drink and Sewer System Company.