Endodontik tedavi görmüş ve fiber ağ ile güçlendirilmiş mezio-oklüzo-distal (MOD) kaviteli dişlerin kırılma dirençlerinin incelenmesi
Investigation of the fracture resistance of endodontically treated teeth with mesio-occluso-distal (MOD) cavity preparations with fiber insertion
- Tez No: 612506
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kök kanal tedavisi görmüş dişlerin başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri de, yapılan üst restorasyonun kalitesi ve oklüzal streslere olan dayanıklılığıdır. Çalışmamızın amacı; post operatif kırılma sıklığı oldukça yüksek olan kanal tedavisi görmüş MOD kaviteli dişlerin fiber ağlarla güçlendirilmesinin kırılma direncine olan etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda çürüksüz, hiçbir işlem yapılmamış ve ortodontik nedenle çekilmiş 135 adet maksiller premolar diş kullanılmıştır. Tüm dişlere kanal tedavisi uygulandıktan sonra MOD kaviteler hazırlanmıştır. Polietilen ve cam fiber ağlar kullanılarak iki deney grubu oluşturulmuş ve her grupta fiber ağlar gingival, orta, oklüzal ve çevresel olmak üzere 4 farklı pozisyonda yerleştirilmiştir. Herhangi bir fiber ağ uygulanmayıp yalnızca kompozitle restore edilen grup ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Örneklere universal test cihazında 0.5mm/dak hızında vertikal yönde kırılma gerçekleşinceye kadar kuvvet uygulanmış ve elde edilen değerler Newton cinsinden kaydedilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar incelendiğinde; polietilen ve cam fiber ağ kullanımının, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında MOD kaviteli maksiler premolar dişlerin kırılma dayanımını istatistiksel olarak anlamlı derecede arttırdığı görülmüştür (p0,05). Sonuç olarak; hem polietilen hem de cam fiber ağ kullanımının, kanal tedavisi görmüş MOD kaviteli dişlerde yapılan restorasyonun kırılma direncini arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors affecting the success of the endodontically treated teeth is the quality of the final restoration and its resistance to occlusal stresses. The aim of this study was to investigate the effect of fiber reinforcement on the endodontically treated teeth with MOD cavity preparations which have high post operative fracture frequency. 135 intact and non carious human maxillary premolar teeth, extracted for orthodontic reasons, were used in this study. After root canal treatment MOD cavities were prepared. Two experimental groups were assigned by using polyethylene and glass fibers and each group was placed 4 different positions as gingival, middle, occlusal and circumferential. No fiber group was served as control. Vertical comppressive force was applied at a cross-head speed of 0.5mm/min using universal test machine until fracture and the values obtained were recorded in Newtons. The data was analyzed by using Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test. When the results obtained from our study were examined; the use of polyethylene and glass fiber was found to increase the fracture strength of maxillary premolar teeth with MOD cavities statistically (p 0.05). This study concluded that the use of both polyethylene and glass fiber mesh increased the fracture resistance of the restoration of endodontically treated teeth with MOD cavities.