Tekstil atölyesinde çalışanların mobil uygulama ile postür durumlarının incelenmesi
The i̇nvestigation of posture situation of textile workplace workers with mobile application
- Tez No: 612505
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Physical Medicine and Rehabilitation, Public Health, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bugün ülkemizde ve dünyada kayıt altına alınabilen kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına bakıldığında, küçümsenmeyecek düzeyde olduğu görülmektedir. Bunun yanında ülkemizde dahil birçok toplum, küçük ağrıları önemsememekte, ağrı ve etkileri ile hayatına devam etmektedir. Bu çalışma, tekstil atölyesinde oturarak çalışan personelin postür durumlarının, işin yapıldığı yerde bir akıllı telefon ile mobil yazılım desteğinde, nitel ya da nicel olarak postür taraması yapmayı amaçlamıştır. Bu çalışmaya tekstil imalat alanında ayakta pozisyonda kesim, kalite kontrol, paketleme birimlerinde kısa ya da uzun süreli çalışan, 23 bay ve 4 bayan toplamda 27 gönüllü, kendi istekleri ile dahil olmuştur. Çalışmaya katılanların ortalama yaşı 37,8±10,48 yıl olarak tespit edilmiştir. İş yerinde boş bir odada yarı elbiseli ve elbiseli olarak lateral ve anterior olarak ikişer kez fotoğrafllama yapılmıştır. İki pozisyondan alınan değerlerin sonuçları arasındaki interrater korelasyon katsayısı, 0,915 olarak ileri seviyede güvenilir olarak bulunmuştur. Uygulama, lateral ya da anterior pozisyondaki iştirakçinin, fotoğraflamasının alınarak programa yüklenmesi, programdaki dokunmatik görüntü segmelerinin vücudun belirli referans noktalarına yerleştirilmesi ve sonuçların alınması esasına dayanmaktadır. Ayrıca uygulamanın symetrigraf özelliği ile bragg postür kartından yararlanılarak boyun, torasik ve lordoz bölgeleri değerlendirilmişitir. Sonuçlar“normal, 1.derece, 2.derece arızalı”skala modeli ile yazılı hale getirilmiştir. Mobil uygulama ile alınan sonuçlarda, çalışanların %84 ünde, lateralde boyun açılarının 10° ve üzeri olduğu, diğer omuz, diz ve ayak bileği bölgelerinde önemli bir problemin olmadığı görülmüştür. Symetrigraf ile yapılan tespit çalışmasında 14 iştirakçide (%48) 1.derece boyun ileri pozisyonu, 7 iştirakçide (%25) kifoz belirtisi, 2 iştirakçide (%7,4) lordoz belirtisi bulunmuştur. Tespit edilen problemlerin genel olarak boyun ve torasik kurve ( sırt) bölgesinde olduğu tespit edilmiştir. Çalışma yılı ve lateral boyun açıları arasındaki ilişki, spearman rank korelasyonu ile hesaplanmış ve r:0359 olarak zayıf-orta pozitif ilişki içinde olduğu bulunmuştur. Üst boyun ve boyun arasındaki symetrigraf değerleri arasındaki ilişki, spearman rank korelasyonu ile hesaplanmış ve r:0,603 olarak orta pozitif ilişki içinde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
When We look at the musculoskeletal disorders that can be recorded in our country and in the world today, it is seen that they are not underestimated. In addition, many societies in our country do not care about small pains and continue their lives with their pain and effects. This study aimed to qualitatively or quantitatively scan the posture status of the staff working in the textile workshop with the help of a spartphone and mobile software at the place of work. In this study 27 volunteers (23 male and 4 female) who work for short or long term in standing, cutting,quality control, packaging units in textile manufacturing field participated voluntarily. The mean age of the participants was 37.8±10.48 years. In an empty room in the workplace, two photographs were taken in half dress and dress, both lateral and anterior. The interrater correlation coefficient between the results of the two positions was found to be highly reliable as 0,915. The application is based on taking the photograph of the participant in the lateral or anterior position to the program,placing the touch image segments in the program at certain reference points of the body and obtaining the results. In addition, neck, throcic and lordosis regions were evaluated by using bragg posture card with symetrigraf feature of the application. The results were written with“normal,1st degree, 2nd degree defective”scala model. In the results obtained with mobile application, it was seen that the neck angles were 10° and above in the lateral aspect in 84% of the employees and there was no significant problem in the other shoulder, knee and ankle regions. In Symetrigraf's detection study, 14 participants (48%) had advanced 1st degree neck position, 7 participants (25%) showed kyphosis and 2 participants (7.4%) showed lordosis. It was found that the problems were generally in the neck and thracic curve region. The relationship between the year of study and lateral neck angles was calculated by spearman rank correlation and found to be in a weak to moderate positive relationship with r: 0359. The relationship between symetrigraf values between upper back and neck was calculated by spearman correlation and found to be in a medium positive relationship with r : 0.603.