İzmir ilinde doğumhanede çalışan ebelerin doğum hizmetleri ile ilgili görüş ve önerileri
Opinion and suggestions of midwives working in delivery room about birth care in İzmir
- Tez No: 612539
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜLSÜN ÖZENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Tanımlayıcı kesitsel tipte nicel ve fenomolojik tipte nitel iki bölümden oluşan bu araştırmada, doğumhande çalışan ebelerin doğum hizmetleri ile ilgili görüş ve önerilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın nicel bölümüne İzmir ilinde doğum hizmeti veren kamu sağlık kurumlarının doğumhane biriminde çalışan 162 ebe dahil edilmiş, nitel bölümünde ölçüt örneklem ve maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılarak belirlenen 21 ebe ile yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile bireysel derinlemesine görüşme yapılmıştır. Niceliksel veriler SPSS istatistik programında, niteliksel veriler ise MaxQda 2018 nitel veri analiz programında analiz edilmiştir. Nitel veri analizinde Grounded teorinin kullandığı kodlama paradigması ve Straus ve Corbin'in kodlama paradigması kullanılmıştır. Bulgular: Niceliksel veriler ebelerin tamamına yakınının;“Kadın doğum uzmanları, gebelerin doğum şekline karar vermelerinde etkilidir”(%91,4),“Sezaryen doğum bir ameliyat olduğu için normal doğum tercih edilmelidir”(%92,0),“İnsan vücudu normal doğuma uygun olduğu için, tıbbi gereklilik olmadığında, sezaryen doğuma gerek yoktur”(%94,4), ifadelerine katıldığını göstermiştir. Ebelerden elde edilen nitel verilerin analizi sonucunda; 1) Doğum şekillerinin avantaj ve dezavantajları, 2) Sağlık personelinin doğuma yaklaşımı, 3) Kadınların doğuma bakışı ve tercihleri, 4) Sağlık kurumu yaklaşımı ve sağlık sistemi ile ilgili sorunlar, 5) Ebelik Mesleği ile ilgili sorunlar, 6) Doğuma hazırlık eğitimleri ve 7) Doğum hizmetlerini iyileştirmek için öneriler olmak üzere yedi ana tema belirlenmiştir. Sonuç: Araştırma sonucunda ebelerin normal doğum algılarının olumlu olduğu, normal doğumun sürdürülmesinde ebelerin önemli rol üstendikleri bununla birlikte bu rollerini tam olarak yerine getirmede multifaktöryel engeller ile karşı karşıya oldukları görülmüştür. Bu engellerin bir bölümü ebelik mesleğininin mevcut durumu, istihdam ve özlük haklarına yönelik, diğerleri, kadınların doğum algısı ve doğuma yeterince hazırlanmamaları, sağlık kurumlarının ve sağlık çalışanlarının doğuma yaklaşımları yanı sıra sağlık sistemine yönelik engellerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, which consists of two sections as qualitative phenomological type and quantitative cross-sectional descriptive. İt was aimed to evaluate the opinions and suggestions of midwives working in delivery room about birth care. Method: In the quantitative part of the study, 162 midwives working in delivery room of health institutions providing birth services in İzmir province were included. In the qualitative section, 21 midwives who were determined using criterion sampling and maximum diversity sampling were interviewed individually through a semi-structured interview form. Quantitative data was analyzed in SPSS. The data were collected using semi-structured questionnaires through individual in-depth interviews. Voice recordings of the interviews were transcribed into text and then analyzed with MaxQda 2018 qualitative data analysis program. A coding paradigm of grounded theory and the coding paradigm of Straus and Corbin were used in the qualitative data analysis. Results: Quantitative data showed that almost all midwives agreed these expressions;“Obstetricians are effective in the decision process of the pregnant women about the way of delivery”(91.4%), normal delivery should be preferred because cesarean section is an operation“(92.0%), ”The human body is suitable for normal birth and in the absence of a medical necessity, caesarean section is not necessary" (94.4%). Seven main themes were designated based on the analysis of the qualitative data obtained from women: 1) Advantages and disadvantages of delivery methods, 2) Health personel's approach to birth, 3) Women's approach to birth and preferences 4) Health institutions approach and problems related to health system, 5) Problems related to midwifery profession, 6) Birth preparedness educations, 7) Suggestions for improving maternity services. Conclusion: As a result of the research, it was seen that midwives have positive perceptions of normal birth, midwives play an important role in maintaining normal birth, but they are faced with multifactorial obstacles in fulfilling these roles fully. One of these obstacles is related to the current status, employment and personal rights of the midwifery profession. Other reasons are related to women's perception of childbirth and insufficient preparation for birth, approaches of birth of health institutions and health workers to birth and health system.