Antik dönem Yunan coğrafyasında Thesauros mimarisi: Köken, yapı, anlam
Thesauros architecture in the Greek geography of the ancient period: Origin, structure, meaning
  1. Tez No: 612555
  2. Yazar: MERVE YILDIRIMTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT ESER KORTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, Antik Dönem Yunan coğrafyasında thesauros mimarisi ile Olympia, Delos ve Delphoi'de bulunan bu mimari öğelerin anlamı, yapısı ve işlevi kazı çalışmalarının sonuçları ışığında açıklanmıştır. Bu yapılar genellikle templum in antis planındadır ve ufak bir tapınak görünümündedir. MÖ. 7.yy ile MÖ. 3.yy arasında yapılmışlardır. Yunan kent devletleri tarafından, Delphoi, Olympia ve Delos kutsal alanlarında adanmış olan bu yapının işlevi, tanrılara adanan değerli objeleri korumak ve politik olarak bu kutsal alanlarla bağlantının gösterilmesidir. Kutsal alanlarda yapılmasının nedeni tanrıya adanmış olmalarıdır. Bu yapıların mimari detayları, adayan kent devletinin ögelerini yansıtır. Bu kutsal alanlar dışında, thesauros olarak yapılmamış fakat adak saklamak için kullanılmış olan yapılara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the meaning, structure and function of thesauros architecture in ancient Greece in Olympia, Delos and Delphoi is explained in the light of the results of the excavations. They are generally structures in the templum in antis plan and in the form of a small temple. It was built between the 7th century BC and the 3rd century BC. The function of this building, dedicated to the sacred areas of Delphoi, Olympia and Delos, by the ancient Greek city-states, is to protect the devoted precious objects and to show the connection with these sacred sites politically. The reason for being built in sacred areas is that they are dedicated to God. The architectural details of these structures reflect the elements of the dedicated city state. Apart from these sacred areas, the structures which were not used as thesauros but were used to store votives were also mentioned.