Anadolu Üniversitesi açıköğretim sistemindeki öğrenenlerin etkileşim türü tercihlerinin belirlenmesi
Determination of interaction type preferences of learners in Anadolu University open education system
- Tez No: 612569
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ HAKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Etkileşim, açık ve uzaktan öğrenmenin önemli ve vazgeçilmez bir bileşenidir. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sisteminde öğrenenlere farklı etkileşim türlerini içeren hizmetler sunulmaktadır. Ancak mevcut literatür incelendiğinde, Açıköğretim sistemindeki öğrenenlerin hangi etkileşim türlerini tercih ettikleri konusunda herhangi bir araştırma yapılmadığı görülmüştür. Bu çalışma ile öğrenenlerin etkileşim türü tercihlerini, bu tercihlerle ilişkili demografik ve eğitsel değişkenleri belirlemek ve böylece literatürdeki eksikliğin giderilmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada, öğrenenlerin etkileşim türü tercihlerini belirlemek ve öğrenen özellikleri ile etkileşim türü tercihleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Etkileşim Eşdeğerliği Kuramına dayalı bir çevrimiçi anket uygulanmıştır. Anket, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemine kayıtlı 696 öğrenen ile yapılmıştır. Bulgular, katılımcıların yüz yüze derslerde ve genel olarak öğrenme sürecinde öğrenen-öğreten etkileşimini tercih ettiklerini ancak Açıköğretim derslerinde öğrenen-içerik etkileşimini tercih ettiklerini göstermiştir. Ayrıca yapılan Ki-kare testi ve Çoklu Uyum Analizi sonucuna göre katılımcıların Açıköğretim derslerindeki etkileşim türü tercihleri ile cinsiyet, çocuk sayısı, bölüm ve medeni durum gibi değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir ilişki görülmemiştir. Ancak katılımcıların Açıköğretim derslerindeki etkileşim türü tercihleri ile yaş, meslek, kayıt türü, sınıf ve yaşanılan yer gibi değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interaction is a crucial and indispensable component for open and distance learning. Anadolu University Open Education System provides its learners with a variety of services facilitating different interaction types. However, there is a gap in the current literature on interaction type preferences of Open Education System learners. The purpose of this study is to investigate learner preferences for interaction types, and demographical and educational variables related to learner preferences and thereby to fill the gap in the literature. In this study, an online questionnaire based on Interaction Equivalency Theorem was used to determine learner preferences for interaction types and to examine the relationship between learner characteristics and interaction type preferences. The questionnaire was completed by 696 learners enrolled in Open Education System. The results of this study revealed that learners preferred learner-teacher interaction in face-to-face courses and in their general learning processes. On the other hand, it was found that the learners preferred learner-content interaction in Open Education courses. In addition, Chi-Square Test and Multiple Correspondence Analysis results showed that there is no statistically significant relationship between interaction type preferences for Open Education courses and variables such as gender, number of children owned, department and marital status. However, a statistically significant relationship was found between interaction type preferences for Open Education courses and variables such as age, occupation, admission type, class and place of residence.