Tüketim kooperatifi işletmeciliğinde sürekli eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin gerekliliğinin saptanmasına yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 61257
  2. Yazar: VEDAT ÇELİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÜRPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Ekonomik alandaki gelişmeler, sermaye egemenliğinin ön plana çıktığı sistemlerin güçlenmelerine yol açmışlardır. Bu durum sosyal adaletçi ve ekonomik amaç yanında sosyal boyutları da içinde bulunduran oluşumların geri plana itilerek güçsüzleştirilmelerine neden olmuştur. Bu oluşumların başında kooperatif kuruluşlar gelmektedir. Serbest piyasa ekonomisinde denge unsuru olan kooperatifler sistem gereği destekten yoksun bırakmışlardır. Ülkemizde de, kooperatifler gereken desteği alamamış, toplum tarafından önemi anlaşılamamış olarak kendi sorunlarıyla baş başa bırakılmıştır. Kooperatifçilik hareketinin önderi tüketim kooperatifçiliğidir, çünkü tüketim kooperatifçiliği en demokratiği, her kesimle ilişki içerisinde olabilen; özellikle dar ve sabit gelirli bütün insanlara kapısı açık kooperatif türüdür: Bu nedenledir ki tüketim kooperatifçiliğinin başarısı bütün hareket için çok önemlidir. Bu çalışmada; tüketim kooperatifçiliğinin başarılı olabilmesi için gerekli olan eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin; örgütlü ve sürekli olarak nasıl sunulabileceği ve bu eğitimin neleri içermesi gerektiği ele alınmıştır. Bu gerekliliği saptarken Eskişehir, Bilecik, Afyon ve îzmit illerinde bulunan 40 adet tüketim kooperatifi üzerinde yüz yüze görüşmelerle birlikte bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developments in economic area led systems, in which the capital independence is on power, to become strong. On the contrary, it is possible to weaken the occurances having not only. Social equality, but also Social aspect in it. Cooperative foundations are seen at the beginning of the occurances. The cooperatives which has become on ewality element are now being left alone with their fate. This loneliness is found at the highest level in our country; cooperatives are not geting the necessarry support; their importance is not being understood by the society and at last left a lone with their own problems. The reflection of cooperative movement is cosumption cooperativity. Because, Consumption cooperativity is concept that is tyhe most democratic and is always in a contact with every people and also it is especially for people who have fixed or little income.Therefore the success of consumption cooperativity is very important for the whole action. In this study, it is expleined how to offer these planned and continuous education and consultation services and what this education must contain is also pointed out. While determining this necessity, a survey was ade at 40 consumption cooperatives in Eskişehir, Bilecik, Afyon and İzmit.