S.S. Hakik Tüketim Kooperatifi'nin tüketim kooperatif işletmeciliği yönünden analizi
- Tez No: 63137
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÖKALP MÜLAYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Sanayileşmenin bir ürünü olarak ortaya çıkan Tüketim Kooperatifçiliği, insanların kendi kendilerine yardım ve dayanışma ilkelerine dayanarak oluşturdukları bir işbirliği şeklidir. Kooperatifçilik, Dünya' da gerek gelişmiş, gerekse gelişmekte olan ülkelerde, Rochdale öncüleriyle 1844 yılından bu yana uygulama alanı bulmuştur. Ülkemizde kooperatif öncüsü olarak; Osmanlı devleti döneminde, Mithat Paşa, Cumhuriyet döneminde ise Atatürk görülmektedir. Ülkemizde Tüketim Koperatifçiliğinin 85 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen ulaşılan nokta tatmin edici değildir. Büyük mağazacılığın gelişmesiyle birçok tüketim kooperatifinin kapanmayla karşı karşıya kaldığı son yıllarda, Hava Kuvvetleri komutanlığı personelinin kurmuş olduğu S.S.Hakik Tüketim Kooperatifi 1952 yılından beri faaliyetini sürdürmektedir. Birçok başarısız Tüketim Kooperatifi varken Hakik' in 16 şubesiyle, 45 yıldır faaliyetini sürdürmesi inceleme için yeterli görülmüş ve bugüne kadar araştırma konusu olmayan kooperatifin, Tüketim Kooperatifi işletmeciliği yönünden analizi yapılmak istenmiştir. Bu nedenle; hem Hava Kuvvetleri mensubu okuyucuya, hemde Hakik Tüketim Kooperatifi yönetici ve çalışanlarına ışık tutması amacıyla tez üç bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde, Teorik bilgiler verilmiş, Dünya1 da ve Ülkemizde Tüketim Kooperatifçiliğinin tarihi gelişimi, bugünkü durumu ve 1995 yılında Manchester toplantısında yeniden ele alınan kooperatifçilik ilkeleri incelenmiştir. İkinci bölümde, Hakik Tüketim Kooperatifi tanıtılmış ve örgütlenme modeli anlatılmıştır. Hakik Tüketim Kooperatifinin işletmecilik yönünden analizi ve kooperatif ilkelerinin uygulanması bu bölümdedir.Üçüncü bölümde ise, doğrudan ortaklardan ve şube yöneticilerinden anket yöntemi ile toplanan bilgilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda hazırlanan sonuç ve öneriler bu bölümde yer almaktadır. Çalışma sonucunda, Hakik Tüketim Kooperatifi, emir komuta zincirinin devam ettiği bir işyeri kooperatifi durumundadır. Kendine özgü örgütlenme modeliyle diğer kooperatiflerin sahip olduğu sorunların bir çoğuna sahiptir. Yani Hakiki diğer Tüketim Kooperatiflerinden ayrı tutmamız mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Consumption cooperatives which appeared as a result of industrialization have been a kind of collaboration which people formed according to the principles of help and solidarity by themselves. Cooperatives have been practiced in developed and developing countries in the world since 1844 by Rochdale avant-garte. As avant-garte for cooperatives in our country, Mithat Paşa, in ottoman Empire Period, and Atatürk, in Republic Period, are seen. Even cooperatives have been practiced for 85 years in our country, the level we arrived is not satisfying. Recent years, many cooperatives have been closed as the result of development of big hopping centers, S.S. HAKİK CONSIPTION COOPERATIVE originated by the Air Force Personnel has been working since 1952. While there are many unsuccesful consuption cooperatives, HAKİK has been active for 45 years with 16 branches, so it has been accepted enough for this survey and the cooperative which has not been a survey title up to now was selected to analyze for its management. For that reason, this thesis has been studied in three parts to show the way to both readers in the Air Force and HAKIK Consumption Cooperative' s managers and employers. In the firs part, theoretical information, historical development of consumption cooperatives in the world and in our country, today' s condition, and principles of cooperatives which have been worked out during Manchester Meeting in 1995 have been discussed. In the second part HAKIK has been introduced and its organization model has been told. Analyze of HAKIK' s administrative aspects and practices of cooperative principles are in this part. mIn the third part, the information taken directly from the members and the branch managers by giving a guestionnaire has been avaluated. The result and the advises after its evaluation are in this part. At the end of the study, HAKIK is a business cooperative which has the seniority. With its special organization model, HAKIK has the many problems that other cooperatives have already got. That is, it is not possible that we separete HAKIK from other cooperatives. IV