Tüketim kooperatiflerinde ortak-kooperatif ilişkisi: Damla Tüketim Kooperatifi örneği
Customers and cooperative relationship in consumer?s cooperatives: The case of Damla Tüketim Kooperatifi
- Tez No: 271356
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Özel sektörün güçlü sermaye yapısı ile tüketicilere yönelik bilimsel ve teknolojik yatırımları hız kesmeden devam etmektedir. Bu yatırım karşısında, sınırlı sermayesi ile hizmetlerini sürdürmeye çalışan işyeri tüketim kooperatiflerinin ortakları ile ilişkileri incelenmiştir.Bu araştırmada bir işyeri tüketim kooperatifi olan Damla Tüketim Kooperatifi araştırılmış olup, halen kurumda çalışmakta olan üyeler ile üyelikten ayrılanlara yönelik olarak anket çalışması uygulanmıştır. Anket çalışması ile kooperatifte yapılan incelemeler birlikte değerlendirilerek bazı sonuçlara varılmıştır. Buna göre, anket uyguladığımız kooperatifin ortakları ile olan ilişkisi, üyelerin kooperatiften ayrılma noktasına geldiğini göstermektedir. Bunun sebebi ise, serbest piyasa içerisinde özel sektörün ciddi yatırımları karşısında tüketici tercihlerinin değişimi ile kooperatif yönetimidir. Geçmişte var olan lider yöneticilerin son zamanlarda oluşturulamaması ve mevcut yöneticilerin de kooperatifçiliğin avantajlarını öne çıkarabilecek stratejiler geliştirememesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The scientific and technological investments of private sector with its strong capital structure targeting for the consumers have been increasingly continuing. In this study, the relations of consumer?s cooperatives with limited capital and trying to provide their consumers with quality service are being investigated.In this study, a workplace consumer?s cooperative, Damla Tüketim Kooperatifi, was searched by a questionnaire made with the consumer?s stil working in their institution and also the ones resigned from the membership of the cooperative. In addition to that, some other surveys and investigations was also done to reach some deeper conclusions. The results shows that the relations between the cooperative and its consumer?s came to a point that the consumer?s tends to break all ties with the cooperative. The reason for this seems to be the change in the consumer?s preferences in view of the huge investments of private sector observing the rules of free market, and also the managers of the cooperative themself. In other words, this is caused by the lacking of the lead managers in recent times and the failure of the existing manager in developing strategies which would bring the advantages of the cooperatives forward.