Yenilenebilir ve yenilenemeyen enerji kaynakları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Türkiye örneği
Relationship between renewable and nonrenewable energy resources and economic growth: The case of Turkey
- Tez No: 612579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÖZATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Enerji bir ülkenin sosyal, kültürel ve ekonomik alanda ilerleme kaydetmesi için son derece önemli bir yere sahiptir. Enerjinin daha açık ifadeyle bu alanda ilk akla gelen ve en büyük paya sahip olan elektrik enerjisinin ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirlemedeki rolü göz önünde bulundurulduğunda bu alandaki uygulanacak politikalar son derece hayatidir. 1990–2017 verileri kullanılarak Türkiye için yapmış olduğumuz bu çalışmanın temel amacı, kısa ve uzun vadeli tahminlerin yanı sıra, ekonomik büyüme (GSYİH), yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik tüketimi (RELC) ile yenilenebilir olmayan enerji kaynaklarından elektrik tüketimi (URELC) arasındaki ilişkiyi sermaye (K) ve emeğin (L) ilave değişkenler olarak dahil edildiği çok değişkenli bir model yardımıyla ortaya koyarak iktisadi açıdan etkili ve uygulanabilir enerji politikaları önerilerinde bulunmaktır. Elde edilen bulgular ekonomik büyümeden yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi tüketimi serisine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisini savunan Koruma(Saklama) Hipotezi'ni doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Energy is of crucial importance for a country to make progress in the social, cultural and economic field. The policies that will be implemented in this field are extremely vital considering the role of energy, which is the first and most important share of electricity in this field to determine the level of development of countries. The main objective of this study that we have done using 1990-2017 data, short and long-term forecasts as well as economic growth (GDP), consumption of electricity from renewable sources (RELC) and electricity consumption from non-renewable sources (URELC) for Turkey in a multivariate model wherein capital (K) and labor (L) are included as additional variables. The findings confirm the Preservation Hypothesis, which advocates a one-way causality relationship from economic growth to renewable energy consumption series.