Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi iç hastalıkları polikliniğine başvuran hastalarda 25-oh vitamin d düzeyi ile dislipidemi ve insülin direnci arasındaki ilişki
The relationship between 25-oh vitamin d level and dyslipidemia-insulin resistance at patients admitted to Kafkas University Internal Medicine Policlinic
  1. Tez No: 612587
  2. Yazar: EDİP KAPI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERAY ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
D vitamini, dislipidemi ve insülin direnci arasındaki ilişki ilgili hastalıkların erken tanı ve tedavisini sağlayabileceği gibi, hastalıklara bağlı kayıpları da azaltabilecektir. Bu çalışmada D vitamin düzeyleri ile dislipidemi ve insülin direnci arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 1 Ocak – 31 Mart 2016 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Dâhiliye Polikliniği'ne başvuran 249 sağlıklı kişi ile yapılmış tanımlayıcı bir araştırmadır. İnsülin direnci HOMA yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. İstatiksel analiz SPSS 19.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı değerler sıklık, yüzde, ortalama, ortanca olarak belirtilmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson, Yates düzeltmeli ki-kare ve Fisher testleri kullanılmıştır. Sürekli değişkenler normal dağılıma uymadığı için nonparametrik testler ile karşılaştırılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Testi ile değerlendirilmiştir. 249 kişinin %33,7'si erkek, %66,3'ü kadındır. Yaş ortalaması 46,69±13,26, ortanca yaş 49'dur. Katılımcıların ortalama D vitamin düzeyi 13,5 ng/ml'dir. Erkeklerde 15 ng/ml, kadınlarda 12,8 ng/ml'dir (p0,05). Katılımcıların %3,6'sının D vitamin düzeyinin normal olduğu, %14,5'inde yetmezlik, %45,0'ında eksiklik ve %36,9'unda ise şiddetli eksiklik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The relationship between vitamin D, dyslipidemia and insulin resistance may provide early diagnosis and treatment of related diseases, as well as loss of disease-related losses. In this study, it was aimed to investigate the relationship between vitamin D levels and dyslipidemia and insulin resistance. This study is a descriptive research. The study was conducted with 249 healthy persons who applied to the General Internal Medicine Policlinic of the Faculty of Medicine of Kafkas University between 1 January - 31 March 2016. Insulin resistance was calculated using the HOMA method. Statistical analysis was performed using the SPSS 19.0 package program. Descriptive values are expressed as frequency, percent, mean, median. Pearson Chi-square, Contunity Corerection and Fisher tests were used to compare categorical variables. Continuous variables were compared with nonparametric tests as normal distribution did not. The relationship between the variables was assessed by the Spearman Correlation Test. Of the 249 people, 33.7% are men and 66.3% are females. The mean age was 46.69 ± 13.26 years and the median age was 49 years. The average vitamin D level of the participants was 13.5 ng / ml. 15 ng / ml in males and 12,8 ng / ml in females (p 0.05). It was found that 3.6% of the participants had normal vitamin D levels, 14.5% had insufficiency, 45.0% had deficiency and 36.9% had severe deficiency.