Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi iç hastalıkları polikliniği'ne başvuran demir eksikliği anemisi olan premenopozal kadınlarda lipid profili analizi
Lipid profile analyysis in premenopausal women with iron-deficienency anemia who applied to the internal medicine polyclinics of Kafkas University,School of Medicine Hospital
- Tez No: 515560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Demir eksikliği anemisi (IDA) en yaygın anemi tiplerinden biridir. Benzer şekilde, dislipidemiler, dünya çapında yaygın olarak görülen metabolik bozukluklardır. Bu çalışma ile premenopozal kadınlarda demir eksikliği anemisi ile serum lipit profili arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya dahil edilen 30 hasta ve 30 sağlıklı kontrol bireyin dosya kayıtları incelendi. Gruplar arasında, hematolojik parametreler olan HGB, PLT, MCV, MCH, MCHC, RDW-CV, RBC ve retikülosit sayısını içeren tam kan sayımı (CBC)'nın parametreleri, demir indeksleri ve lipit paneli parametreleri karşılaştırıldı. Bulgular: Total kolesterol (TC), yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-C), düşük dansiteli lipoprotein kolesterol (LDL-C) ve trigliseritler (TG) olmak üzere lipit profili açısından gruplar arasında fark yoktu. Sonuç: Menopoz öncesi kadınlarda IDA'nın serum lipit profilini etkilemediği görülmektedir. Bununla birlikte, IDA ve serum lipit seviyeleri arasındaki ilişkiyi aydınlatmak için daha ileri çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Iron deficiency anaemia (IDA) is one of the most common types of anaemia. Likewise, dyslipidemias are metabolic disorders that are commonly seen worldwide. We aimed to evaluate the relationship between iron deficiency anemia and serum lipid profile in premenopausal women. Material and Methods: We reviewed the file records of 30 patients and 30 healthy control individuals that were included to this study. Iron indices, lipid panel, and complete blood count (CBC) parameters, including HGB, PLT, MCV, MCH, MCHC, RDW-CV, RBC, and reticulocyte count that are hematological parameters were compared in two groups. Results: There was no difference between groups with regard to lipid profile, including total cholesterol (TC), high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C), low-density lipoprotein cholesterol (LDL-C), and triglycerides (TG). Conclusions: It is seen that IDA does not affect serum lipid profile in premenopausal women. However, further studies are necessary in order to illuminate association between IDA and serum lipid levels.