Prediyabet hastalarında D vitamini ve parathormona göre insulin duyarlılığının değerlendirilmesi
Evaluation of insulin sensitivity according to D vitamin and parathormon in prediabetic patients
  1. Tez No: 506111
  2. Yazar: ÖMER YÜZÜGÜLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Prediyabet olarak adlandırılan bozulmuş açlık glukozu (BAG) ve bozulmuş glukoz toleransı (BGT) diyabetin klinik bulguları ya da komplikasyonlarının bulunmadığı, fakat DM riskinin arttığı durumdur. Çalışmalar prediyabetin; D vitamini, insülin ve PTH düzeyleri ile ilişkili olduğu göstermektedir. Bu çalışmada, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran prediyabetik hastalarda D vitamini, PTH ve insülin duyarlılığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, tanımlayıcı olup 1 Haziran 2017 ve 30 Kasım 2017 arasında polikliniğe başvuran ve prediyabet olduğu saptanmış 15-87 yaş arası 100 kişi ile yapılmıştır. İstatiksel analiz SPSS 19,0 paket programı ile yapılmış, tanımlayıcı değerler sayı, yüzde, ortalama±standart sapma, ortanca olarak belirtilmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson ve Yates düzeltmeli ki-kare ile Fisher testleri kullanılmıştır. Sürekli değişkenler normal dağılmadığı için nonparametrik testler (Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis) ile karşılaştırılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF INSULIN SENSITIVITY ACCORDING TO D VITAMIN AND PARATHORMON IN PREDIABETIC PATIENTS Pre-diabetes includes impaired fasting glucose (IFG) and impaired glucose tolerance (IGT). Pre-diabetes is a condition in which there are no clinical signs or complications of diabetes, but the risk of DM is increased. A lot of studies suggest that there is a relationship between prediabetes and vitamin D, insulin and PTH levels. In this study, it was aimed to evaluatıon of vitamin D, PTH and insülin sensitivity in prediabetic patients apply to the Internal Medicine clinic of the Faculty of Medicine of Kafkas University. This is a descriptive research that has been done between 1 June and 30 November 2017 with 100 people between the ages of 15 and 87 who were diagnosed with prediabetes. Statistical analysis was performed with SPSS 19.0 package program, descriptive values were given as number, percentage, mean±standard deviation, median. Pearson and Yates corrected Chi-square and Fisher tests were used to compare categorical variables. Since continuous variables were not normally distributed, they were compared with nonparametric tests (Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis). The relationship between variables was assessed using the Spearman Correlation Test.