Vücut kitle indeksi ile 25-oh vitamin d, parathormon arasındaki ilişkini değerlendirilmesi
Evaluation of association between body mass i̇ndex, 25-oh vitamin d and parathormon
  1. Tez No: 612589
  2. Yazar: FERHAT OMURCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERAY ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Vücut Kitle İndeksi İle 25-OH Vitamin D, Parathormon Arasındaki İlişkini Değerlendirilmesi Amaç: Obezite günümüzde çok sık gözlemlenen, multifaktöriyel etiyolojiye sahip kompleks hastalıktır. Vücut kitle indeksi, adipozitenin ve dolayısıyla obezitenin değerlendirmesinde sıkça kullanılan indirekt yöntemlerdendir. D vitamini, Vitamin D reseptörleri üzerinden birçok sistemi etkilediği son yıllarda birçok çalışma ile desteklenmiştir. Bizde bu çalışmamızda Vücut kitle indeksi, Vitamin D düzeyi ve Parathormon düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Bu çalışma Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikliniklerine Ocak 2015- Mayıs 2016 tarihlerinde başvuran, ek bir hastalığı olmayan 28-60 yaş arası 257 kişi retrospektif olarak çalışmaya alındı. Bireyler çalışma gruplarına vücut kitle indeksine göre; 18,50-24,99 olanlar Grup I, ≥25- 29.99 olanlar Grup II, ≥ 30-34,99 olanlar Grup III, ≥35-39,99 olanlar Grup IV, ≥ 40 olanlar Grup V ayrıldı ve adlandırıldı. Grupların hemogram ve diğer biyokimyasal parametreleri, parathormon düzeyi, D vitamin düzeyi arasındaki ilişki araştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS 24 kullanılarak yapıldı. p değerinin 0,05). Çalışmaya alınan tüm bireylerin vitamin D düzeyi 10,99±6,1, parathormon düzeyi 53,8±19,9 (pg/ml) idi. Vücut kitle indeksine göre gruplandıralan bireylerin serum glukoz düzeyleri arasında anlamlı fark saptandı (p=0,017).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation Of Association Between Body Mass İndex, 25-OH Vitamin D And Parathormon Aim: Obesity is a frequently seen disese today. Etiology of obesity is multifactorial and obesity is a complex disease. Body mass index is an indirect method for evaluation of adiposity and obesity which is used frequently. In addition to effects of calcium metabolism, recent studies show that vitamin D has effects on many systems via vitamin D receptors. Our study aims to investigate the association between body mass index, parathormon and vitamin D levels at patients who do not have comorbid diseases. Material and Method: 257 patients between 28-60 years of age without comorbid diseases who admitted to Kafkas University Medicine Faculty Internal Medicine Policlinics between january 2015-may 2016 had been admitted to this study retrospectively. Patients are divided between five groups according to BMI; group I 18,50-24,99, group II ≥25- 29.99 group III ≥ 30-34,99, group IV ≥35-39,99 and group V , ≥ 40. Hemogram, biochemistrial parameters, parathormon, vitamin D levels of groups are evaluated for study. Results: Mean age of study group is 45,9±8,8 years. There is no statistically significant difference between hemogram, AST, ALT, ALP, urea, creatinin levels (p>0,05). Mean body mass index is 32,3±7,8, mean vitami D level is 10,99±6,1 and mean parathormon level is 53,8±19,9(pg/ml). There is an stastically significant difference between glucose level and study group (p=0,017).