Identification housekeeping genes of coliform bacteria from Mosul hospitals waste water-stations as an indicator for pollution
Kirlilik göstergesi olarak Musul hastaneleri atık su istasyonlarından kaynaklanan koliform bakterilerinin temizlik genlerinin tanımlanması
- Tez No: 804340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Hastane atık sularının yönetimi, insanlar ve su canlıları üzerinde potansiyel sağlık etkileri olabilen, düzensiz olarak ortaya çıkan mikro kirleticilerin varlığından dolayı önemli bir konu haline gelmiştir. Bu derlemede, Salmonella spp. için seçilmiş yeni ortaya çıkan temizlik genlerinin oluşumu, bileşimi ve ekotoksikolojik etkilerine odaklanıyoruz. (thrA, purE, sucA, hisD, aroC, hemD, dnaN) hastane atık sularında bulunur. Kromojenik koliform agar, Salmonella spp.'yi tanımlamak için bir besiyeri olarak kullanılır. Bakteri varlığında karakteristik bir renk değişikliği üreterek. Bu araç, gıda, su ve klinik örneklerde Salmonella'nın tespiti ve sayımı için çok önemlidir. Ek olarak, antibiyotiklerin minimum inhibisyon konsantrasyonları ve karşılaştırma sıralama yöntemleri dahil olmak üzere hastane atık suyunda ortaya çıkan bu kirleticilerin konsantrasyonunu ölçmek için kullanılan diğer teknikleri de inceliyoruz. Bu yöntemlerin sonuçları olumlu olup, hastane atık sularının etkili bir şekilde yönetilmesi ve arıtılması ihtiyacını vurgulamaktadır. Sonuç olarak, ortaya çıkan kirleticilerin varlığından dolayı hastane atık sularının yönetimi çok önemlidir ve bu incelemede tartışılan teknikler bu kirleticileri tanımlamak ve miktarını belirlemek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The management of hospital wastewater has become a significant issue due to the presence of unregulated emerging micropollutants, which can have potential health effects on humans and aquatic species. In this review, we focus on the formation, composition, and ecotoxicological effects of selected emerging housekeeping genes for Salmonella spp. (thrA, purE, sucA, hisD, aroC, hemD, dnaN) found in hospital wastewater. Chromogenic coliform agar is used as a medium for identifying Salmonella spp. by producing a characteristic color change in the presence of the bacteria. This tool is crucial for the detection and enumeration of Salmonella in food, water, and clinical specimens. Additionally, we examine other techniques used to quantify the concentration of these emerging pollutants in hospital wastewater, including minimum inhibition concentrations of antibiotics and comparison sequencing methods. The results of these methods are positive, emphasizing the need for effective management and treatment of hospital wastewater. In conclusion, the management of hospital wastewater is crucial due to the presence of emerging pollutants, and the techniques discussed in this review can be used to identify and quantify these pollutants.