BIM - yapı bilgi modellemesi geçiş ve uygulama süreçlerinin incelenmesi : 3 vaka analizi
Analysis of transition and application processes in building information modelling : 3 case studies
- Tez No: 612644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yapı ; işveren, danışman, tasarımcı, yüklenici, onaylayıcı kurumlar vb. paydaşların katılımlarıyla tasarım, inşaat, işletme, yıkım veya yeniden işlevlendirme yaşam döngüsü süreçleriyle oluşmaktadır. Bu paydaşların ve süreçlerin klasik yöntemle koordine edilerek yönetilirken koordinasyon, zaman, maliyet, sürdürülebilirlik ve işletme gibi konularda verim kayıplarına yol açmaktadır. Karşılaşılan verim kayıplarını en aza indirmek için Yapı Bilgi Modellemesi (YBM/BIM) sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemle tüm paydaşların tek bir model üzerinde birlikte çalışarak yapının tüm yaşam döngüsünün planlanıp yönetilmesi sağlanmaktadır. BIM sistemi; yapının 3D olarak modellenip, disiplin içi ve disiplinlerarası çakışma ve koordinasyonun sağlanabildiği, projenin inşaat süreçlerinin planlanlanıp simüle edilebildiği, maliyet ve hakedişlerinin hesaplanabildiği, sürdürülebilirlik analizlerinin yapılabildiği; işletme ve bakım onarım için gerekli bilgi ve modelin oluşturulabildiği bir sistemdir. Bu sistemle tüm paydaşlar tek model üzerinde çalışarak; yapının sanal ortamda ve sahada inşaatını yaparak tüm yaşam döngüsü planlayabilmektedir. Klasik yöntemle proje oluşturma süreçleri ile BIM sistemi ile proje oluşturma süreçleri kıyaslandığında, proje oluşturma süreçlerinin neredeyse tamamen değiştiği ve büyük bir kültür değişimi olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmalarda klasik yöntemden BIM sistemine geçiş yapmak isteyen ofislerin BIM sistemine geçiş ve uygulama süreçlerinde zorluklarla karşılaştığı gözlemlenmektedir. Bu tezle, BIM sistemine geçiş ve uygulama süreci için kaynak oluşturulmaya çalışılmıştır. Tez içeriğinde, BIM sistemine neden ihtiyaç duyulduğu, Türkiye'de ve dünyada BIM sisteminin kullanımı ele alınıp, BIM sisteminin uygulama planı üzerinde durulmuştur. Türkiye'deki proje ofisleri arasından teze kaynak oluşturabilecek özelliklere sahip üç proje ofisi seçilip BIM sistemine geçiş ve uygulama süreçlerini analiz edecek vaka çalışması kapsamında sorular sorulmuştur. Alınan veriler değerlendirilerek geçiş süreci için adımlar oluşturulmuştur. Bu adımlar BIM'e geçiş yapacak yeni proje ofis ve kullanıcılarına rehber oluşturacak nitelikte tezde sıralanmıştır. Bu vaka çalışması ile tez, mimarlık alanında yapılmış özgün bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Building consists of the life cycle processes of design, construction, operation, demolition or re-functioning, and with the participation of stakeholders such as employers, consultants, designers, contractors and approving institutions. The management of these stakeholders and processes through classical methods leads to inefficiencies and losses in time, cost, sustainability and operation. The Building Information Modeling (BIM) system has been developed to minimize the yield losses encountered. With this system, all stakeholders work together on a single model to plan and manage the entire life cycle of the building. BIM system is a system that enables various concepts such as 3D modeling of buildings, both intra-disciplinary and inter-disciplinary conflict and coordination, the planning and simulation of project construction processes, the calculation of costs and progress payments, sustainability analyses and the generation of all necessary information for operation, maintenance and repair. With this system, all stakeholders are able to work on a single model and plan the entire life cycle of a building by building the structure both in a virtual environment and on-site. The comparison of project creation processes with the classical method and the BIM system reveals that project creation processes have changed almost completely and that a major cultural change has taken place. Studies suggest that the project offices that want to change over from the classical method to the BIM system face difficulties both in the transition to the BIM system and its implementations. This thesis attempts to create resources for the transition to and applications of the BIM system. The contents of this thesis focus on why the BIM system is needed, the uses of the BIM system both domestically in Turkey and internationally, and the implementation plan of the BIM system. Three project offices which have the characteristics to create a source for the thesis were selected from offices in Turkey, and questions were asked within the scope of the case study to analyze the transition to the BIM system and its implementation processes. By evaluating the data received, steps have been created for the transition process. These steps are listed in the thesis that will guide the new project offices and its users in transition to BIM. With this case study, this thesis is an original study in the field of architecture.