Skafoid proksimal kutup psödoartrozlu olgularda 1,2 interkompartmantal supraretinakuler arter saplı vaskülarize kemik greftlemesinin foksiyonel ve radyolojik sonuçları
Functional and radiological results of 1,2 intercompartmental supraretinaccular artery vascularism bone grafting in skafoid proximal pol pseudoarthous patients
  1. Tez No: 612645
  2. Yazar: TUFAN BİLGİN IRLAYICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAGIP GÖKHAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Skafoid kırıkları el bileğinde distal radiustan sonra en sık kırılan kemiktir. Karpal kemik kırıkları içinde ilk sırada(%68) gelir (1,44). Skafoid kırıklarınınsa sadece %15'i proksimal kutba aittir (1,44). Proksimal kutup hem retrograd beslenmesi hem de vasküler yetersizliği nedeniyle konservatif tedaviye cevabı kötüdür. Tedavisiz ve kaynamayan olgularda radiokarpal artrit gelişir ve kaçınılmaz olarak iş gücü kaybı oluşur. Travma sonrası skafoid kırıklarında hafif ağrı veya ağrısız, bulgu vermeyen durumlar oldukça sıktır. Bu durum tanıda gecikmelere neden olur. Çeşitli tedavi yöntemleri olup asıl amaç skafoidin fonksiyonel ve anatomik bütünlüğünün sağlanması ve foksiyonel bir el bileğinin korunmasıdır. Çalışmamızda 2011-2016 yılları arasında 24 proksimal kutup psödoartroz olgusuna 1,2 interkompartmantal supraretinaküler arter saplı vaskülerize (İCSRA) otogrefti ve vida fiksasyonu uygulandı: ▪ Ortalama takip süresi 40,6 aydı. ▪ Cerrahi sonrası 17 (%71) hastada kaynama sağlanırken, 7 hastada kaynama elde edilemedi. Kaynamayan 7 hastadan 2'si reopere edildi. ▪ Mayo skorlamasına göre 10 hastada (%41) mükemmel, 7 hastada (%29) iyi, 5 hastada (%21) orta ve 2 hastada (%9) kötü sonuç elde edildi. ▪ Cerrahi öncesi kaybedilen zamanın, avasküleriteye, kaynamamaya, MAYO ve QDASH skoruna, hareket açıklığına ve radyolojik kriterlere anlamlı etkisinin olmadığı görüldü. Avasküler nekroz ise kaynamama ile anlamlı oranda ilişkili bulundu. ▪ Çalışmamızın sonuçları literatürle uyumluydu. Proksimal kutup psödoartroz cerrahisine ait olumsuz sonuçların yanında 1,2 İCSRA otojen greftlemesi diğer tekniklere göre başarılı bir yöntem olarak karşımıza çıksa da yeni geliştirilmiş proksimal kutup artroplastisi ve kartilajenöz otogreft yöntemleri ile karşılaştırılmalıdır. Skafoid proksimal kutup psödoartroz cerrahisinde altın standart belirlenememiştir. Çalışmamızdaki olgu sayısı ve veriler literatürdeki bir çok seriden fazla olsa da daha uzun takipli ve daha fazla olgu ihtiva eden çalışmalara ihtiyaç olduğu kesindir. Anahtar kelime: Proksimal kutup, Psödoartroz, Skafoid, Vaskülerize otogreft
Özet (Çeviri)
Scaphoid fractures are the most frequently fractured bone after distal radius in the wrist. In carpal bones, scaphoid fracture is the first fracture (68%). Only 15% of the scaphoid fractures belong to the proximal pole. The proximal pole have a poor retrograde nutrition andinadequate vascularizationtherefore, the conservative treatment is insufficient. İn untreated or nonunion cases, radiocarpal arthritis develops and inevitably causes loss of work power. Post-traumatic scaphoid fractures are fairly frequent in cases of mild pain or painless symptoms. This causes delays in the diagnosis. There are various treatment modalities and the main purpose is to provide functional and anatomical integrity of the scaphoid and to preserve a functional wrist. Between 2011 and 2016, 1, 2 İCSRA autograft and screw fixation were performed in our study which have 24 proximal pole pseudarthroses patients:  The duration of the follow-up is 40.6 months.  17 patients (71%) were union after surgery, and 7 patients were nonunion. And 2 patient underwent resurgery.  According to Mayo scoring; 10 patients (41%) were excellent, 7 patients (29%) were good, 5 patients (21%) were moderate and 2 patients (9%) had poor results.  It was observed that the time lost before surgery did not have any significant effect on avascularity, nonunion, MAYO and QDASH score, range of motion and radiological criteria. Avascular necrosis was significantly associated with nonunion.  The results of our study were consistent with the literature. İn addition to the negative results of proximal pol pseudoarthrosis surgery, 1,2 ICSRA autogenous graft is a successful method compared to other techniques. Nevertheless this method should be compared with newly developed proximal pole arthroplasty and cartilaginous autograft methods. The gold standard has not been established in scaphoid proximal pole pseudoarthrosis surgery. In our study the number of cases and data are more than those in the literature, but longer studies and studies involving more cases are needed. Keyword : Proximal pol , pseudoarthrosis , Scafoid, Vascularized autograft