Yeşil sentezle Malva sylvestris'ten karbon kuantum noktaların eldesi, vankomisin yüklü kalsiyum aljinat filmlerinin hazırlanması ve in vitro ilaç salınım özelliklerininincelenmesi
Green synthesis of carbon quantum dots from Malvasylvestris, preparation of vancomycin-loaded calciumalginate films and investigation of their in vitro drugrelease properties
  1. Tez No: 612656
  2. Yazar: LAYTH SHAKIR MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, doğal olarak yetişen yabani bitki olarak Malva Sylvestris'ten ilk kez Karbon Kuantum Noktalar (CQDs) sentezlenmiştir. CQDs sentezi; çevre dostu, etkili, kolay uygulanabilir ve ekonomik bir yöntem olan mikrodalga yöntemi ile su ortamında yeşil sentezle yapılmıştır. Sentezlenen CQDs'ın floresans özelliklerinin optimizasyonu için su/madde miktarı oranı, uygulanan enerji ve temas süresi çalışılmıştır. CQDs'ın Floresans, UV-vis, FT-IR, TEM, XRD, XPS ve kuantum verim analizleri yapılarak; yapısal, morfolojik, floresans, yüzey kimyasal özellikleri karakterize edilmiştir. Sentezlenen CQDs'ın biyouyumlu, suda çözünebilen, fotolüminesans özelliği olan düşük toksisiteye sahip nanomalzemeler olduğu insan epitel hücreleri üzerine sitotoksik etkileri“Alamar Mavisi”yöntemiyle kolorimetrik olarak çalışılarak IC50 değerleri belirlenmiştir. Hücre membranından geçebilen, sitoplazmada biriken, bazı organellere veya hücre çekirdeğine seçici olarak bağlanabilen CQDs'ın ilaç salınımında kullanılabilir olup olmadığını belirlemek için Vankomisin yüklü CQDs'la kalsiyum aljinat filmleri hazırlanmış ve in vitro ilaç salınım özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Carbon Quantum Dots (CQDs) were synthesized for the first time from Malva Sylvestris as a naturally grown wild plant. Synthesis of CQDs; Environmentally friendly, effective, easy to apply and economical method with microwave method is made with green synthesis in the water medium. In order to optimize the fluorescence properties of the synthesized CQDs, water / matter ratio, applied energy and contact time were studied. Fluorescence, UV-vis, FT-IR, TEM, XRD, XPS and quantum yield analyzes of CQDs were performed; structural, morphological, fluorescence, surface chemical properties were characterized. The cytotoxic effects of synthesized CQDs on human epithelial cells, which are biocompatible, water soluble, low toxicity nanomaterials with photoluminescence properties, were studied by“Alamar Blue”method to determine IC50 values. To determine whether CQDs that can pass through the cell membrane, accumulate in the cytoplasm, selectively bind to certain organelles or cell nuclei can be used in drug release, calcium alginate films were prepared with vancomycin-loaded CQDs and their drug release properties were examined in vitro.