Adıyaman ili yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli
Renewable energy resources potential of Adiyaman province
  1. Tez No: 612688
  2. Yazar: TUBA ULUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de enerji kaynaklarına olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Özellikle ülkemiz gibi gelişen ülkelerde; popülasyonun artışı, gelişen ekonomi, sanayileşme ve sosyoekonomik yapının yükselmesine paralel olarak enerji tüketimi hızlanmaktadır. Ayrıca, küresel enerji talebinin 2050 ve 2100 itibariyle yaklaşık 30 veya 46 TW olacağı tahmin edilmektedir. Fosil enerji kaynaklarının hızlı bir şekilde tükenmesiyle; güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, biyokütle enerjisi, hidroelektrik enerjisi, dalga enerjisi, hidrojen enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerin kullanımı büyük önem kazanmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin içinde yer alan ülkemizin artan nüfusuna paralel olarak büyüyen ekonomisi yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyacı arttırmaktadır. Günümüzde enerji konusunda %52 oranında dışa bağımlı olan ülkemiz, ihtiyacını karşılayabilmesi için yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyelini belirlemek ve kullanımının artması konusunda çalışmalar yapmak zorundadır. Aynı zamanda mevcut sınırları içinde yer alan fosil enerji kaynakları arama çalışmalarının yürütülmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, Adıyaman ilinin; güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerjisi, biyokütle enerjisi, hidroelektrik enerjisi, dalga enerjisi, hidrojen enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları bakımından potansiyelinin detaylı bir şekilde tespit edilmesi, noktasında enerji talebine destek sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışma neticesinde, Adıyaman ilinin yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli güneş, rüzgâr, hidroelektrik enerjisinden toplam 251.252 MW/yıl, biyogaz enerji potansiyelinden teorik olarak üretilebilecek yıllık elektrik enerjisi ise 1.330 MW/yıl olduğu tespit edilmiştir. Bunun sonucunda, Adıyaman ilinin yenilenebilir enerjiden bir yılda toplam 252.582 MW/yıl elektrik enerjisi üretebileceği bulunmuştur.. Jeotermal, hidrojen ve dalga enerjilerinin bulunmadığı belirlenmiştir. Genel olarak enerji kaynakları incelenerek değerlendirmeye sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The need for energy resources in the world and Turkey is increasing every day. Especially in developing countries like our country; in parallel with the increase in population, developing economy, industrialization and increasing socioeconomic structure, energy consumption is accelerating. In addition, global energy demand is estimated to be around 30 or 46 TW by 2050 and 2100. With the rapid depletion of fossil energy resources; The use of renewable energies such as solar energy, wind energy, geothermal energy, biomass energy, hydroelectric energy, wave energy, hydrogen energy is gaining great importance. In parallel with the increasing population of our country, which is among the developing countries, its growing economy increases the need for renewable energy sources. Nowadays, 52% of our country is dependent on foreign energy and it has to determine the potential of renewable energy sources and increase its usage in order to meet its needs. At the same time, the exploration of fossil energy resources within the existing borders should be carried out. In this context, Adıyaman province; Solar energy, wind energy, geothermal energy, biomass energy, hydroelectric energy, wave energy, hydrogen energy, such as renewable energy sources in detail to be determined, it is thought to provide support to the energy demand. As a result of this study, it is determined that renewable energy potential of Adıyaman province is 251.252 MW / year from solar, wind and hydroelectric energy and the annual electricity energy that can be produced theoretically from biogas energy potential is 1.330 MW / year. As a result, it has been found that Adıyaman can generate 252.582 MW / year of electricity from renewable energy in one year. In general, energy sources are examined and presented for evaluation.