Towards urban equity: Using GIS for investigating the connectivity and location characteristics of urban public parks in Ankara
Kentsel eşitliğe doğru: CBS kullanımıyla Ankara'daki kent parklarının konum ve bağlantısallığının incelenmesi
- Tez No: 612709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL CAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kutuplaşanın ve ayrışmanın olduğu kentlerde, kamusal kaynaklar herkes için eşit erişilebilir olmayabilir. Bu durum, özellikle kimi azınlık grupları ve düşük gelirli bölge sakinlerini etkiler. Kent parkları, önemli kamusal kaynaklardandır. Toplumun her bireyine spor yapma ve hoşça vakit geçirme imkanı sağlamaktadır. Ancak, düşük gelirli mahalle sakinleri, hareket imkanlarının kısıtlı oluşu ve yaşadıkları yerlerdeki kentsel tesislerin eksikliği sebebiyle bu düşük maliyetli kamu kaynağından çoğunlukla mahrum kalmaktadır. Bazı ülkelerden farklı olarak, ülkemizdeki kent parkları ve rekreasyon alanları yerel yönetimler tarafından sağlanmaktadır. Ancak hem büyükşehir hem de ilçe belediyelerinde olan bu yetki, politik ve ekonomik nedenlerden dolayı, kaynağın halka ulaştırılma noktasında kentsel eşitsizliği doğurabilmektedir. Bu tezin eğildiği sorun budur. Tezin odak noktası, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından prestij parkları olarak adlandırılan kent parklarıdır. Kentteki her bir kent parkı için Coğrafi Bilgi Sistemleri aracılığıyla bağlantısallık analizi uygulanmıştır. Buna ek olarak, Ankara'daki kiralık ve satılık konut değerinden ikincil veri elde edilmiş ve belirli bölge sakinlerinin durumları tartışılmıştır. Bu tez, kent parklarının konumu ile yakın çevresinde yaşayan insanların ekonomik ilişkisini irdelemektedir. Bu ilişki, tematik haritalar yardımıyla gösterilmiştir ve çalışmanın çıktıları kentsel eşitlik çerçevesinde tartışılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak, kentin güneybatı gelişim koridorunda herhangi bir kent parkı bulunmadığı görülmüştür. Yüksek bağlantısallık indeksine sahip kent parkları kentin merkezine yakın konumlanırken, düşük bağlantısallık indeksine sahip parklar kentin çeperlerinde bulunmaktadır. Yüksek bağlantısallık indeksi, ızgara biçimli (grid) sokak formlarını nitelememekle birlikte; düzensiz sokak formları da yüksek bağlantısallık indeksine sahip olabilmektedir. Çoğunlukla düşük gelirli mahalleler düşük bağlantısallık indeksli parklar etrafında konumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In polarized or segregated cities, public amenities can not be accessible to everyone, especially to minorities and poor neighborhood residents. Urban public parks, unlike neighborhood parks, represent a significant public amenity as they provide sports and recreation opportunities for each community member. However, poor neighborhood residents are much deprived of such“low-cost resources”because of the limited mobility or lack of urban facilities. This thesis addresses this issue. In Turkey, unlike some other counties, recreational facilities and urban parks are provided by local governments. Metropolitan and district municipalities carry authority to supply recreational facilities to the public, but that may cause inequality because of the political and economic reasons. This thesis focuses on urban public parks named“prestigious parks”by the Metropolitan Municipality in Ankara. By using the tools of Geographic Information Systems, connectivity analyses were performed for each urban public park in the city. Additionally, arguing that the value of housing reflects the income of people living in a specific urban area, by using secondary data on the value of rented and sale hosing in Ankara, this thesis questions the location of urban public parks in the city regarding the economic characteristics of the residents living nearby these public amenities. Thematic maps were produced to investigate these relationships. Study findings were discussed from an equity perspective. Study results show that there are no urban public parks in the southwestern development corridor of the city. Urban public parks with a high connectivity index tend to be found in the inner-city areas while low connectivity index-urban public parks are in the periphery of the city. The high connectivity index does not mean to have a grid street pattern of the neighborhood, windy street patterns also have a high connectivity index. Generally, low connectivity parks are located around low-income neighborhoods.