E-Kanban sistemi dönüşümü ve rotalama sürecinin tasarruf ve süpürme algoritmaları ile değerlendirilmesi
E-Kanban system transformation and evaluation of routing process with saving and sweep algorithms
- Tez No: 612747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAKAN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kanban sistemi, günümüzde pek çok firma tarafından kullanılmaktadır. Bunun altında yatan en büyük neden, firmalar için büyük ihtiyaç haline gelen izlenebilirliktir. İzlenebilirlik sayesinde üretim yapacak firma, elinde olan malzemeyi ne zaman, ne kadar ve nerede kullanacağını belirler. Malzemeyi, fabrikaya girişinden beri takip ederek aynı zamanda etkili bir stok takip sistemi kurulmasına olanak sağlar. Bu çalışmada, Kocaeli bölgesinde ikamet eden bir firma için, üretim sistemi analiz edilecektir. Üretim sistemi ile beraber Kanban da analiz edilerek, kullanılacak Kanban sisteminin dijital dönüşüm ile E-Kanban modeli kurulacaktır. Dijital E-Kanban modeli kurulumunun fabrikada nasıl olduğu ve kurulum için gerekli şartlar anlatılacaktır. EKanban sonrasında ise, fabrika içerisinde küçük tren yollarının nasıl belirlenebileceğine dair bir tasarruf algoritması ve süpürme algoritması örnekleri verilecektir. Eski ve yeni sistem arasında karşılaştırmalar yapılıp sonuçlar çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Kanban system is used by many companies today. The biggest reason for this is traceability, which has become a great need for companies. Thanks to traceability, the company will determine when, how much and where to use the material. It monitors the material since its entry into the factory and also enables the establishment of an effective stock tracking system. In this study, the production system will be analyzed for a company residing in Kocaeli region. Kanban will be analyzed together with the production system and the EKanban model will be established with the digital transformation of the Kanban system to be used. The installation of the digital E-Kanban model at the factory and the requirements for installation will be explained. After E-Kanban, a saving algorithm and sweep algorithm examples will be given on how to identify small train ways within the factory. Comparison