Nano akışkanların ısı iletim katsayısı ve viskozite değişimlerinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of thermal conductivity coefficient and viscosity changes of nanofluids
  1. Tez No: 612749
  2. Yazar: GÖKBERK YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ÖZTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Gelişen sanayi, teknoloji ve kimya sektörü sayesinde nano boyuttaki çalışmalar artış göstermiştir. Ağır, hantal ve yer kaplayan aygıtlar yerlerini hafif, taşınabilir ve oldukça küçük boyutlardaki cihazlara bırakmıştır. Bu aygıtlar gitgide küçülerek nano boyutlu aygıtlar hayatımızdaki yerini almıştır. Nano akışkanlar da günümüzün en popüler konuları arasında yer almaktadır. Akışkan kullanan sistemlerin kompaktlaşması ve buna paralel olarak sistem verim artışı beklentisi bilim insanlarını alternatif akışkanlar bulmaya itmiş ve nano akışkanlar bu konuda önemli bir çalışma alanı olmuştur. Nano akışkanların yeni bir konu olması ve enerji verimliliğinin arttırılmasında katkı sağlayabilme imkanı sebebiyle araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Sistemlerde kullanılan akışkanlar genel olarak yağlar, su, etilen glikol gibi termofiziksel özellikleri sınırlı akışkanlardır. Özellikleri sınırlı bu akışkanlarla daha verimli sistemler elde etmek zorlaşmaktadır. Bu nedenle bu saf akışkanlara katı parçacıklar eklenerek özelliklerinin geliştirilmesi fikri günümüzde öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, nano akışkanlarda viskozite ve ısı iletim değerlerini etkileyen faktörler farklı sıcaklık, farklı konsantrasyon, farklı ortalama partikül boyutu kullanılarak incelenmiştir. Hazırlanan numuneler; sıcaklık, konsantrasyon, farklı partikül ve farklı partikül boyutu gibi değişkenler gözetilerek ortaya çıkarılmıştır. Bu farklılıklar sayesinde nano akışkanların en çok çalışılan konuları olan ısıl iletim özellikleri ve viskozite değerlerinin değişimleri deneysel olarak analiz edilmiştir. Bunlara ek olarak nano akışkanların stabilizasyonu ve mikroskobik görüntüleri ile nano akışkanların yapıları ve davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the developing industry, technology and chemistry sector, nanoscale studies have increased. Heavy, bulky and space-saving devices are replaced by lightweight, portable and very small devices. These devices are getting smaller and smaller, nano sized devices have taken their place in our lives. Nanofluids are among the most popular topics today. The complexity of the systems that use fluids and the expectation of increase in system efficiency in parallel pushed scientists to find alternative fluids and nanofluids have been an important field of study in this regard. It attracts the attention of researchers because nano fluids are a new subject and they can contribute to increasing energy efficiency. Fluids used in systems are generally fluids with limited thermophysical properties such as oils, water, ethylene glycol. It is difficult to obtain more efficient systems with these fluids with limited properties. For this reason, the idea of improving their properties by adding solid particles to these pure fluids comes to the fore today. In this study, the factors affecting viscosity and thermal conductivity values in nanofluids were investigated using different temperature, different concentration, different average particle size. Prepared samples; It was created by considering variables such as temperature, concentration, different particle and different particle size. Thanks to these differences, thermal conductivity properties and changes in viscosity values, which are the most studied subjects of nano fluids, were analyzed experimentally. In addition to these, the stabilization and microscopic images of nano fluids and the structures and behaviors of nanofluids have been examined.