Reklam ahlakı
  1. Tez No: 61275
  2. Yazar: ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAN ÖZ ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET îş dünyasında ahlak kavramını yaygınlaşmasıyla reklam ahlakı kavramı da önemli hale gelmiştir. Reklamcıların topluma olan sorumluluklarının bir parçası reklamların ahlaka uygun olarak yapılmasıdır. Reklam ahlakı ile ilgili olarak reklamlarda aldatıcılık, reklamlarda kadın-çocuk kullanımı, alkollü içki-sigara reklamları vb. konular tartışılmaya başlanmıştır. Reklam ahlakı adlı bu çalışmada medyada yer alan reklamların ahlaki açıdan değerlenmesi incelenmiştir. Çalışma, reklam ahlakı konusunda kuramsal bilgiler yanında, günümüz reklamcılarının bu konudaki düşüncelerine de yer vermektedir. Araştırmada toplumun reklam ahlakı konusundaki düşünceleri hakkında bilgi sahibi olmak için bir anket uygulaması yapılmıştır. Anketin ana kütlesini Anadolu Üniversitesi çalışanları oluşturmaktadır. Elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the ethics concept spreads in the business world, one of the responsibilities of advertisers to society is to make advertisement in accord with the ethic codes. It has been discussed lately the issues of deceptive advertising, exploitation of children, women, alcoholic beverages and cigarette advertisements. In this study advertising ethics concept is studied The thesis includes theoretical information on advertising ethics as well as advertiser's opinions about it To learn about people's opinions, a survey conducted The data was analized with statistical methods and commented. Anadolu University personnel is subjected to study for representation of universe of the study. n