Avrupa Birliği'nde parasal birlik Avrupa para sistemi ve Türkiye
- Tez No: 61276
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RIDVAN KARLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Avrupa Ekonomik Topluluğu 1957 yılında Roma Antlaşması ile 6 Avrupa ülkesi tarafından kurulmuştur. Kurulduğunda üyelerinin arasındaki ticaret engellerini kaldırmak, istihdamı arttırmak, tarım ve ulaştırma sektöründe ortak bir politika belirlemek, Avrupa Yatırım Bankası'nı kurmak vb. gibi amaçlan vardı. Topluluk bu amaçları zaman içinde gerçekleştirirken genişlemeye devam etmiş ve 12 üye sayısına ulaşmıştır. İlk olarak Gümrük Birliği ve daha sonra Ortak Pazar oluşturulmuştur. 1991 Yılında Hollanda' nın Maastricht şehrinde toplanan Avrupa Topluluğu Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ile üzerinde anlaşılan Maastricht Antlaşması daha sonra 1992 Edinburg Zirvesinde yeniden düzenlenmiş ve Kasım 1993' de yürürlü ğe girmiştir. Bu antlaşma ile Topluluğun geleceği ile ilgili önemli karalar alınmiştır. Top luluğun adı değişmiş Avrupa Birliği olmuştur. Ekonomik ve Parasal Birliğin üc aşamada tamamlanması kararı alınmıştır. Şu anda ikinci aşama devam etmektedir. Üçüncü aşa maya 01 Ocak 1999 tarihinde Avrupa Merkez Bankası ve ortak para birimi - EURO oluş turularak geçilecektir. Bu çalışmanın ana konusu, Avrupa Para Sistemi ve Parasal Birlik'tir. Birinci Bölüm'de Parasal Birlik ve Para Sisteminin özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. ikinci ve son Bölüm'de Avrupa Para Sisteminin uygulamadaki sonuçları üzeri ne değerlendirmeler ve olası sorunlar incelenmektedir. Son olarak da Türkiye' nin siste me katılımı konusu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EEC founded with Rome Treaty in 1957 by 6 European Country. When it was founded, there were some goals, as lifting the commercial barriers between the mem bers, increasing the employment, to define a common policy at agricultural and trans portation sector, to found European Investment Bank, and etc. While Community was realising these goals in the time, it has been continued to widen, and reached 12 member number. At first, Customs Union, and after than Common Market has been formed. The Maastricht Treaty, come to an agreement about it with the European State and Government Presidents Summit convened in Maastricht City of Holland in 1991, had been drawn up again at Edinburg Summit in 1992 later, and came into force, in November 1993. It has been taken important decisions about the future of Community with this Treaty. Name of the Community has been changed into European Union. It has been taken the decision of completing the Economic and Mone tary Union in 3 stage. The second stage is continuing now. It will be passed to the third stage on the date 01 January 1999 by founding the European Central Bank, and Com mon Currency Unit - EURO. The main subject of this study is European Monetary System and Monetary Union. At first part, Monetary Union and the specifications of Monetary System has been examined in details. At Second and Last Part, evaluations over the adjustment consequences of European Monetary System and possible problems are examining. Finally the subject of participating of Turkey to the system has been argued.