Hazır giyim sanayi işletmelerinde maliyet oluşumu
  1. Tez No: 61274
  2. Yazar: ELİF UZUN (KOCAKAYA)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Türkiye ekonomisinde önemli konumda olan tekstil ile alt grubu hazır giyim sektöründe maliyet oluşumu irdelenmiştir. Bu sektörün ekonomirnizdeki yeri dünyadaki ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi, yatırım, üretim, katma değer verimlilik, istihdam, ithalat, ihracat Gümrük Birliği ve Eskişehir ili açısından taşıdığı önem genel olarak açıklanmıştır. Muhasebe sisteminin genel yapısının belirlenmesinde genel muhasebe, maliyet muhasebesinde maliyet hesaplama yöntemleri, maliyet sistemlerinin oluştmulması, mamul maliyetini oluşturan maliyet unsurları ve kullanılan belgeler açıklanmıştır. Hazır giyim sektöründe maliyet muhasebesi uygulamasında tekdüzen muhasebe sistemi anlatılmış, tekdüzen hesap planı oluşturulmuş, hesap planı dahilinde örnek maliyet oluşumunun dönem ve yılsonu kayıtlan yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this subject the textile which has an important position in Turkey's economical activities and cost formation of Ready-Wearing Sector that subgroup of Textile Industry are examined. The position of this sector in Turkey's economy and its historical improvement, investment, production, Value-added, productivity employement, importation, exportation, the association of customs, and this importance for Eskişehir are explained. The Cammon Accountancy for determining of main structure of Accountancy System, besides Cost Accounting Systems, formation of costing systems, the Costing Elements which make the costing of products up, and the documents which used are explained in this subject. Uniform Accounting System in Cost Accounting Practicing of Ready- Wearing Sector is explained. Single-Style Accounting Plan is pormed, The Period Registration and registration of end of the year of Sample Cost Formation in Accounting Plan are made.