Farklı rezin yapılarındaki yapay dişlerin sertlik ve aşınma özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of hardness and wear properties of different artificial resin teeth
- Tez No: 612766
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS GÜLSEN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmamızın amacı; 4 farklı rezin yapısındaki yapay dişlerin sertlik ve aşınma değerlerinin belirlenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Nanofil kompozit rezin (NFC), nanohibrit kompozit rezin (NHC), mikrofil ile güçlendirilmiş akrilik rezin (MRA) ve birbiri içerisine geçmiş polimer ağ yapısındaki akrilik rezin (IPNA) yapay dişlerden hazırlanan örneklerin Vickers sertlik değerleri Innovatest cihazında ölçüldü. Çiğneme simülatörü ayarları; 50 N kuvvet, 1,6 Hz frekans, 240.000 devir, 5/55˚C'de termal döngü işlemi, 1 mm lateral kayma hareketi olarak düzenlenip, yapay diş örneklerine 2 elemanlı aşınma işlemi uygulandı. Aşınma işlemi uygulanmadan önce ve 120.000, 240.000 devir aşınma işlemi uygulandıktan sonra örnekler üzerinden polieter ölçü alınıp replika modeller elde edildi. 240.000 devir sonunda Vickers sertlik değerleri tekrar ölçüldü. Replika modeller 3 boyutlu lazer tarayıcı ile tarandı ve maksimum yükseklik ve hacim kaybı değerleri belirlendi. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi testi (One-way ANOVA) ve farklılığa neden olan grupların saptanmasında ise Tukey HDS testi ve Tamhane's T2 testi kullanıldı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study was to evaluate the two-body wear and hardness of four artificial resin teeth. Ten specimens of four different artificial resin teeth (nanofill composite, nanohybrid composite, microfiller reinforced acrylic and highly modified acrylic resin teeth) were prepared. Specimens were thermodynamically loaded in a dual-axis chewing simulator (50N, 240.000 cycles, 1,6 Hz, 5/55˚C thermocycle, 1 mm lateral sliding, stainless steel antagonist). Before 2-body wear test and after 120.000 and 240.000 loading cycles an impression of the specimens' surface was taken. The wear loss was analyzed by using plaster replicas and 3D laser scanner. Vickers hardness was determined before and after thermodynamic loading. After 240.000 cycles, the mean Vickers hardness values of highly modified acrylic resin teeth (19,75±0,69 kgf/mm2, 19,37±0,97 kgf/mm2) were statistically significantly lower than nanohybrid composite resin teeth (24,62±2,88 kgf/mm2, 23,49±1,05 kgf/mm2). After 120.000 and 240.000 cycles, the mean wear loss of highly modified acrylic resin teeth (0,35±0,06 mm, 1,1±0,26 mm3) were statistically significantly lower than nanofilled composite resin teeth (0,84±0,05 mm, 4,21±0,49 mm3). A statistically significant difference was observed between the mean vertical and volume loss of artificial tooth groups at the end of 120.000 and 240.000 cycles. The mean wear loss values of the IPNA and MRA groups were lower than the NHC and NFC groups on a very high significance degree (p0.05).