İki farklı ışık cihazı ile polimerize edilen üç farklı kompozitin renk stabiliteleri
Color stability of three different resin composites polymerized with two different light curing units
- Tez No: 963914
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL NALÇACI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda kompozit rezin yapılarında önemli değişimler kaydedilmektedir. Buna rağmen renk stabilitesi hala bir problemdir ve estetik bozukluklar restorasyon yenilenmesinin en yaygın sebeplerinden biridir. Bu çalışmanın amacı iki tip ışık cihazının (QTH ve LED) 3 farklı kompozit rezin materyalin renk stabilitesine etkisi incelemektedir. A2 renginde 3 farklı kompozit rezin (Filtek Z550, Filtek Ultimate Flowable, Filtek Bulk Fill Posterior) materyalin her çeşidi için (5x2 mm) 30 adet örnek“Kompozit rezin-Işık kaynağı”kombinasyonuyla uygulandı. QTH ışık cihazı Hilux Ultraplus (Benlioğlu Dental, Ankara, Türkiye; 700mW/cm2) 40s ve LED Radii Plus Işık Cihazı (SDI Ltd, Victoria, Australia; 1400mW/cm2) 20s süreyle uygulanmıştır. İletilen enerji miktarının standardizasyonu için örnekler 28J/cm2' ye sabitlendi. Hazırlanan örnekler 6 ay boyunca yapay tükürükte saklandı. Renk ölçümleri polimerizasyondan hemen sonra, 24 saat, 7 gün, 15 gün, 1 ay, 3 ay ve 6 ay sonra bir kolorimetre cihazı (Minolta CR-321, Konica Minolta Sensing Pte Ltd, Singapore) yardımıyla yapıldı ve elde edilen değerler ışığında ∆E değerleri hesaplandı. Elde edilen verilerin istatistiğinde tek faktör tekrarlı üç yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Bonferroni düzeltmesinden yararlanıldı (p0,05). QTH ve LED ile polimerize edildiğinde çalışmamızda kullanılan kompozitler arasında 6 aylık periyot sonunda Filtek Z550 en küçük, Filtek Ultimate Flowable en yüksek renk değişimi (∆E) değerlerini göstermiştir. Tüm kompozitler 28J/cm2'lik sabit enerji yoğunluğu uygulandığında 6 aylık süre sonunda klinik olarak kabul edilebilir bir renk değişimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years significant developments has been recorded in resin composite structures. Despite these improvements, color stability remains a challenge and the esthetic problems are the most common factor of renewing restorations. This study aimed to evaluate the effects of two light curing units on the color stability of three different resin composite materials. Three different resin composite (Filtek Z550, Filtek Ultimate Flowable, Filtek Bulk Fill Restorative) with A2 color shade were prepared for each combination of composite resin-LCU (5x2 mm) for a total of 30 specimens. Specimens were irradiated with either QTH Hilux Ultraplus (Benlioğlu Dental, Ankara, Turkey; 700mW/cm2) for 40 seconds or Radii Plus LED Curing Light (SDI Ltd, Victoria, Australia; 1400mW/cm2) for 20 seconds. For the standardization of the amount of energy delivered, all specimens received 28J/cm2. All the specimens were stored in artificial saliva for six months. Color parameters were measured with a colorimeter (Minolta CR-321, Konica Minolta Sensing Pte Ltd, Singapore) after polymerization and at 24 hours, one week, one month, three months and six months. Color changes(∆E) was calculated among the different storage periods. All the statistical analyses were performed with three way ANOVA with one factor repeated and Bonferroni correction (p0,05). Filtek Z550 restorative material showed the smallest and Filtek Ultimate Flowable restorative material showed the highest ∆E values at the end of six-month period between the materials used in our study. Clinically acceptable color changes were observed for all the materials at the end of six-month period with 28J/cm2 fixed energy density.