Farklı yapı ve kalınlıklardaki CAD-CAM blokların yüzey ve optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of surface and optical properties of CAD-CAM blocks in different structures and thicknesses
- Tez No: 671231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN GÖNÜLOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı yapılardaki CAD/CAM blokların Ultraviole yaşlandırma sonrası renk stabilitesi ve optik özellikleri incelenmiştir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 5 farklı (4 hibrit ve 1 feldspatik) CAD-CAM materyal kullanılmıştır. Her materyalden 40 adet numune elde edilmiştir. Numuneler su soğutması altında elmas disk ile kesme makinasında iki farklı kalınlıkta (20 adet 0,7 mm ve 20 adet 1,2 mm) kesildip ve toplam (200) numune hazırlanmıştır. Yüzey standardizasyonu için numunelerin bir yüzleri P600, P1200, P2000' lik silikon karbit kağıtlar ile zımparalandı. Tüm numuneler yüzey polisajına tabi tutuldu. Her gruptaki numuneler, iki farklı simantasyon yöntemi için ikiye ayrılıp (10 numune dual cure ve 10 numune light cure) ve numuneler ultrasonik temizleme cihazı ile 10 dk temizlenip 3 dakika distile suda bekletildi. Hibrit blokların arka yüzeyleri simantasyon öncesi, 50-µm' lik AL₂O₃, tozu kullanılarak 0,15 MPa basınç ile kumlanıp ve cam seramik bloklar, %9 HF asit (60 sn) ile pürüzlendirildi. Seramik primer 60 sn tüm numunelere uygulandı. Light cure (LC) ve dual cure (DC) rezin Siman kalınlığı yaklaşık 0.15 mm olacak şekilde numunelere sürülüp daha önceden hazırlanmış levhalara bastırıldı. Numuneler polimerizasyon için kullanılan LED cihazı 1200mW/cm₂ ile klinik şartlarını taklit etmek için 1 dk numunelerin dış yüzey tarafından polimerize edildi. Numunelerin son kalınlıkları dijital kumpas ile kontrol edildi. Daha sonra numunelerin ilk renk ve translüsensi ölçümü spektrofotometre cihazı ile yapıldı. Daha sonra sonra numuneler UV yaşlandırma cihazında 300 saat, toplam 150 KJ/m² enerjiye maruz bırakıldı. Ikinci renk ve translüsensi ölçümü U.V. yaşlandırma sonrası CIEDE2000 sistemine göre hesaplandı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Bulgular: Materyallerin yapısı renk ve translüsensi üzerinde belirgin etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this invitro study is to evaluate color stability and optical properties of CAD / CAM blocks with different structures after U.V. aging. Materyal and Methods: A total 200 specimens were prepared from, 5 different (4 hybrid and 1 feldspathic) CAD-CAM materials. 40 samples were obtained from each material. The samples were sectioned into two different thicknesses (20 pieces of 0,7 mm and 20 pieces of 1,2 mm) with a diamond disc cutting machine under cooling water. Surface of samples were standardized by silicon carbide papers (P600, P1200, P2000 Grit) under water cooling. All samples were subjected to surface polishing. After test samples were ultrasonically cleaned for 10 minutes and kept in distilled water for 3 minutes. Samples were divided into groups for dual cure and light cure cementation techniques. The hybrid blocks were sandblasted with 50-µm AL₂O₃, particles with 0.15 MPa pressure, and the glass ceramic blocks were etched with 9% HF acid, Ceramic primer applied to all samples for 60 sec and dried. Light cure (LC) and dual cure (DC) resin cement was applied to specimens (approximately 0,15 mm thickness) then polymerized with a LED unit for 1 min with 1200mW / cm². Digital caliper was used for final thickness measurements. First color and translucency were measured by spectrophotometer device, then the samples were exposed to a total 150 KJ / m² of energy for 300 hours in a UV aging unit. Second color and translucency was measured and Calculated after UV aging, according to the CIEDE2000 system. Data were analyzed by using the IBM SPSS V23. Result: CAD/CAM materials type and structure have significant effect on color and translucency.