Farklı PH değerlerindeki içeceklerde bekletilen yapay dişlerin fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the physical properties of artificial teeth stored in beverages with different PH values
- Tez No: 710884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÖZE SAYGIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu in vitro çalışmada farklı ph değerlerine sahip (yapay tükürük, kefir, kola, portakal suyu) solüsyonlarında bekletilen, farklı kimyasal içeriklere sahip yapay dişlerin [polimetil metakrilat( Vivodent İvostar), çift çapraz bağlarla güçlendirilmiş PMMA (Vivodent DCL), mikro dolduruculu kompozit rezin ( Vivodent PE) ve nano hibrit kompozit rezin ( SR Phonares II)] yapılarında meydana gelen yüzey pürüzlülüğü , renk ve mikrosertlik değişimleri karşılaştırıldı. Her bir rezin materyal için en büyük boyutlarda ve en düz vestibül yüzeylere sahip üst çene santral dişler kullanıldı (n=10). Yapay dişler vestibül yüzeyleri yukarıda kalacak şekilde akril kalıplara yerleştirildi. Ölçüm işlemlerini kolaylaştırmak ve ölçüm yüzeylerini standardize etmek amacıyla hassas kesme cihazı (İsomet 1000, Buehler, ABD) ile düzeltme yapıldıktan sonra (600-800-1000) grit silikon karbit zımpara ile su altında yüzey işlemi uygulandı. Yüzey pürüzlülüğü değerlendirmesinde 4 mm ölçüm mesafesi ve 0,25 mm cut off değeri olacak şekilde profilometre cihazı (Mitutoyo, Surftest SJ-301, Japonya) ile ortalama Ra değerleri, renk analizi spektrofotometre cihazı (Vita Easyshade Advance (Vita Zahnfabrik)) ile ortalama L*,a,*b* değerleri kaydedildi. Mikrosertlik analizi (Shimadzu Mikrohardness Tester Kyoto, Japan) yardımı ile 15 sn süreyle Vickers başlığı aracılığı ile 0.1 kg yükleme altında yapıldı. Her bir analiz için ölçüm 3 kere, her seferinde aynı araştırmacı tarafından yapıldı. Başlangıç ölçümleri 24 saat distile suda bekletildikten sonra yapıldı ve T0 olarak kaydedildi. Örnekler ağız şartlarına uygunluk için 37 ℃'de %100 nem varlığında etüv cihazında içecek solüsyonları içerisinde 7 gün bekletilerek T1 ölçümleri, 14. gün sonunda ise T2 ölçümleri yapıldı. Elde edilen ortalama veriler bağımlı grupların karşılaştırmasında Friedman ve Wilcoxon testi kullanılarak, bağımsız gruplar için Kruskall Wallis ve Mann Whitney U testi kullanılarak yapıldı(SPSS 22.0). AFM ve SEM analizleri her bir gruptan rastgele seçilen örnekler ile başlangıç ve 14. Günde yapıldı. SEM görüntüleri 500x ve 2000x büyütmede alındı. AFM ise 1 Hz tarama hızında 20x20 µm'lik alanlar taranarak 512 x 512 piksel çözünürlükte üç boyutlu olarak oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, the surface roughness, color, and microhardness transformations occurring in Polymethyl methacrylate (Vivodent Ivostar), PMMA (Vivodent DCL) reinforced with double crosslinks, micro-filled composite resin (Vivodent PE), and nanohybrid composite resin (SR Phonares II) structures of artificial teeth with different chemical contents, which were kept in solutions with different ph values (cola, orange juice, kefir, and artificial saliva solutions) were compared. For this purpose, central maxillary teeth with the largest dimensions and the flattest vestibule surfaces were used for each resin material (n=10). Artificial teeth were placed in acrylic molds with their vestibule surfaces up. To facilitate the measurement operations and standardize the measurement surfaces, the surface treatment was applied underwater with a (600-800-1000) grit silicon carbide sandpaper after the correction with a precision cutting device is done (Isomet 1000, Buehler, USA). For the evaluation of surface roughness, the mean Ra values were recorded using a profilometer device ((Mitutoyo, Surftest SJ-301, Japan), and the mean L*, a*, b* values were recorded using color analysis spectrophotometer device Vita Easyshade Advance (Vita Zahnfabrik) at conditions of 4 mm measurement distance and 0,25 mm cut-off valueMicrohardness analysis was performed using Shimadzu Mikrohardness Tester Kyoto, Japan for 15 seconds through the Vickers' head under 0.1 kg loading. The measurement was performed 3 times by the same researcher each time. Initial measurements were performed after keeping them in distilled water for 24 hours and recorded as T0. T1 measurements were performed by keeping the samples for 7 days in beverage solutions at 37 ℃ in the presence of 100% humidity for compliance with oral conditions, and T2 measurements were performed at the end of the 14th day. The mean data were obtained using Friedman and Wilcoxon test for dependent group comparison and using Kruskall Wallis and Mann Whitney U test for independent groups (SPSS 22.0). AFM and SEM analyzes were performed at baseline and on 14th day with randomly selected samples from each group. SEM images were taken at 500x and 2000x magnification. AFM, on the other hand, was created as three-dimensional with a resolution of 512 x 512 pixels by scanning 20x20 µm areas at a scanning speed of 1 Hz.