Türk tekstil ve konfeksiyon sanayiinin ekonomik analizi
The Economical analysis of the Turkish textile and ready to wear clothing industry
- Tez No: 73492
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA EŞKİNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Tekstil Sanayii; insanın beslenme, giyinme ve barınma gibi üç temel ihtiyacından birini karşılayan önemli bir sanayii dalıdır. Tekstil sanayii elyaftan başlayan iplik ve kumaş olarak devam eden bir üretim sürecini kapsamaktadır. Her türlü yapay ve doğal olarak elde edilen lifler tekstil sanayiinin hammaddesidir. Tekstil ürünleride konfeksiyon sanayiinin hammaddesidir. Tekstil ve konfeksiyon sanayii, giyimden uzay teknolojisine kadar çok çeşitli alanlarda kullanılan, çağdaş yaşama uygun biçimde hızla yenilenip, çeşitlenen geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. İnsanoğlunun en eski mesleklerinden birisi olan ve Türkiye sanayinin temellerinin atılmasını sağlayan, emek yoğun teknolojinin kullanıldığı tekstil ve konfeksiyon sanayii, her zaman Türkiye ihracat ve kalkınmasının itici gücü olmuştur. Türkiye'nin yurt dışı pazarlardaki başarısının temelinde hammadde kaynaklarına sahip olması, coğrafi ve kültürel olarak pazarlara yakınlık, hızlı teslimat ve kalite ile iletişim ve ulaştırma alt yapısı sayılabilir. Ayrıca, yaratıcılık ve moda değişikliklerini anında uygulayabilecek kapasite ve esneklikte kurulu makina parkı da rakip ülkelere karşı diğer önemli üstünlüklerdir. Dünyanın önemli tekstil üreticileri arasında ilk sıralarda yer alan Türkiye, sanayiide kurulu kapasite, fiili üretim ve ihracat açısından Avrupa ile rekabet edebilecek durumdadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Textile Industry is a very important branch which covers one of the three basic needs of human beings; clothing, nutrition and shelter. The Textile Industry which contains a continving production process starts from fibres, thread and material. Every kind of fibre which is obtained artificially and naturally is the raw material of the textile industry. The Textile and ready-to-wear clothing have a very wide varying product fan which can be used in various fields from clothing to space tecnology which can change rapidly in a way which suits contemporary life. The Textile and ready-to-wear clothing industry which is one of the oldest proffessions of human beings and which provides the way to extend the principals of Turkish Industry is always a propulsive force of Turkey's exportation and development Possessing the sources of raw material; qeoqraphical and cultural nearness to these markets; afast delivery and quality whith communication and transportation infrastructure can be counted as Turkey's basis for success in the markets abroad. Besides, its other important industries aqainst other rival countries, is its nestled engine park which has the capacity.