Türkiye'de enerji sorununun çözümünde rüzgar ve güneş enerjisinin yeri ve önemi
- Tez No: 61280
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Günümüzde kullanılan mevcut fosil kökenli enerji kaynaklarının büyük bir kısmının tükenebilir nitelikte olması ve tükenmeye yüz tutması dünyayı oldukça etkilemektedir. Bunun yanısıra, petrole bağımlılığın getirmiş olduğu başka problemler de bulunmaktadır. 1973-1974 petrol krizi buna bir örnek olarak gösterilebilir. Bu kriz, yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin araştırmaların hızla başlatılmasına neden olmuştur. Bugün, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi arttıran diğer önemli bir etken de çevre kirliliği faktörüdür. Rüzgar ve güneş enerjilerinin yeni enerji kaynaklan arayışı çalışmalarında öncelik kazanmasının başlıca nedeni, tükenmez ve temiz olmasının yanısıra, ekonomik kriterlere dayanmalarıdır. Türkiye, coğrafi konumu nedeni ile rüzgar ve güneş enerjilerinden faydalanmak için büyük avantaja sahiptir. Bu çalışmada, Dünya' da ve Türkiye'de mevcut rüzgar ve güneş enerjisi teknolojileri hakkında bilgi verilmiş, her iki enerji potansiyelimiz, uygulamaları ve ekonomisi konulan ülkemiz için açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fossil based energy sources which still were important and useable tend to exhaust or the reason of exhaustion effecting the world in a great manner. Besides these dependence to petroleum brings other problems. The petroleum crisis in the years of 1973-1974 was an example for this manner. This crisis gave rise to researches on an alternative and renewalable energy sources and another important factor which also gives rise to renewalable energy sources is pollution. The main reasons which gave priority for the research or wind and solar energies as an alternative new energy sources besides of being inexhaustible and clean also the economical criterions are important. Because of her geographical condition, Turkey has great advantages on the use of wind and solar energies. In this study, knowledge about the technologies of wind and solar energies in the world and Turkey were given and potential of each source and the subject of their applications and economical situations were explained.