İmalat sanayi işletmelerinin bölgesel ekonomik etkileri (Eskişehir Arçelik A.Ş. Buzdolabı ve TEE A.Ş. Kompresör Fabrikaları örneği)
- Tez No: 61281
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Sanayileşme ekonomik yapının hızla değişmesine neden olan teknik gelişmeler bütünüdür. Sanayileşme sürecinde gelişmekte olan ülkelerin karşılaştıkları sorunların başında bölgesel kalkınma gelmektedir. Ülkemizde de sanayileşme ve sanayi yatırımlarının arttırılması aşamasında sırasıyla devlete ve özel yatırımcılara önemli görevler düşmektedir. Devlet bölgesel gelişmişlik farklarını ortadan kaldıracak özendirici teknik tedbirleri almalı, özel yatırımcılarda teşvik edilen bölgelere yatırım yapmayı tercih etmelidirler. Bunun sonucunda özellikle bölgeler arası gelişmişlik farklarının yarattığı sorunların büyümesi önlenecek ve kalkınma sürecinde büyük bir adım atılmış olacaktır.Böyle bir ekonomik entegrasyon yatırımcının geldiği bölgenin yatırımlarına, ihracatına, istihdamına ve kamu gelirlerine çok önemli olumlu etki yapacaktır. Bu çalışmamızda İmalat Sanayi işletmelerinin bölgesel ekonomik etkileri araştırılırken; Türk sanayine her dönemde yatırımlarıyla örnek olmuş Arçelik A.Ş.'nin Türkiye ve Eskişehir ili ekonomisine katkıları analiz edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Industrialization can be defined as the entire technical advancements that change economic structure.The main problem that many developing countries experiences during industrialization to provide balanced regional development. In Turkey both government and private investors have important duties to provide industrialization and to increase industrial invesments.While the government has to take encouraging measures to remove regional disparities, private investors have to make investment in stimulated regions. In this case investors will have positive effects on investments, export, employment and public revenues of that regions. In this study, within the framework of regional economic effects of manufacturing firms, we have analyzed particularly the economic contributions of Arçelik A.Ş., which is one of the biggest companies of the country, on Turkey's and Eskişehir's economies.