Sanal gerçeklik oyunlarının dayanılmaz çekiciliği: Zihnen, bedenen ve ruhen
The unbearable attractiveness of virtual reality games: Mental, physical and spiritual
  1. Tez No: 612816
  2. Yazar: AİSANAT MAKSATBEKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Teknolojik gelişmeler birçok alanda etkili olmuştur. Sanal gerçeklik teknolojisi de bu alanlardan biridir. Sanal gerçeklik teknolojisi eğlence alanlarında aranan bir boş zaman değerlendirmesi haline gelmiştir. Bundan dolayı, insanlar üzerinde oluşturduğu etkiler bilimsel alanlarda araştırma konusu olmuştur. Bu durumda sanal gerçeklik teknolojisine olan ilgi ve merakı arttırmıştır. Sanal gerçeklik oyunlarına yönelik motivasyonları konusunda pazarlama araştırmalarında sınırlı bir ilginin sağlandığı daha önce gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, konu üzerine bir nitel araştırma yapılmıştır. Araştırma katılımcılarına, derinlemesine görüşmeler yapılmış, elde edilen verilerin tematik kodlama analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular, sanal gerçeklik oyun deneyimlerine ilişkin içine girme/dalma, fiziksel etkileşim, haz ve haz temelli sosyalleşme, zekâ gelişimi, kişisel kazanımlar ve deneyim olumsuzlukları temaları ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, sanal gerçeklik oyunları, oyuncuya zihinsel, bedensel ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılanmasını sağlayabilmektedir. Bu ihtiyaçların meydana gelme nedenleri, sosyal hayatta yaşanan sıkıntılar, giderek toplumun hareketliliğinin azalması ve zihinsel yorgunluğun artmasıdır.
Özet (Çeviri)
Technological developments have been effective in many areas. Virtual reality (VR) technology is also one of these areas and has become a popular leisure activity in entertainment areas. Therefore, the effects on human beings have been the subject of research in scientific fields. In this case, interest and curiosity in virtual reality technology have increased. According to early observations, marketing research has paid limited attention to motivations toward virtual reality games. In this study, qualitative research has been done on this subject. In-depth interviews were conducted with the participants of the research and the thematic coding analysis was performed. The results revealed the following themes: immersion, physical interaction, enjoyment and communication based on enjoyment, intelligence development, personal gains and experience negativity related to virtual reality game experiences. As a result, virtual reality games can help the player to satisfy his mental, physical and spiritual needs. People need VR games because of the problems in social life, low physical activities, and the increase in mental fatigue.