Investigating sense of community through blended space
Topluluk hissinin harmanlanmış uzam üzerinden incelenmesi
- Tez No: 856744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ALAÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun ve Etkileşim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun ve Etkileşim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bireyler içlerinde bulundukları uzamı ve varlık duygularını, kurduğu etkileşimler ve bu etkileşimlerin zihinlerinde somutlaştırma yoluyla oluştururlar. Bu etkileşimler maddesel olarak fiziksel yapılı çevreleriyle olabildiği gibi, aynı zamanda kurdukları soyut etkileşimleri de kapsamaktadır. Bu etkileşimler tekil ve birbirlerinden bağımsız gerçekleşmez, aynı anda simültane olarak beden ve zihin bir çok etkileşimi aynı anda deneyimler. Dolayısıyla farkındalıklar ve algı tüm bu etkileşimlerin zihinde birlikte harmanlanması yoluyla tezahür eder. Günümüzün hızla artan sanal ortamların gündelik hayatı katılmasıyla, zihinsel harmanlama sürecine artık bireylerin dijital uzamlarda gerçekleştiği etkileşimler ve sanal varlık duyguları da dahil olmaktadır. Bu durumun bir çıktısı olarak, fiziksel çevre ve diğer bireylerle olan sosyal etkileşimler de beraberinde dönüşmektedir. Bireyler, dijital ve sanal ortamın zihinlerinde harmanlandığı bir uzamın içinde etkileşirler ve iletişim kurarlar. Sosyal etkileşimleri de dönüştüren bu zihinsel süreç, toplulukla olan etkileşimlerine ve nihayetinde topluluk duygusuna da etki etmektedir. Tez çalışmasında, dijital ve fiziksel uzamın harmanlanarak yeni bir mekansallık ürettiği yerde ortaya çıkan komünitelerin sahip oldukları topluluk duygusu incelenmektedir. Tezin ilk bölümünde, tezin amacı ve araştırma sorularına değinilir. Tez genel çerçevede harmanlanmış uzam içinde gerçekleşen sosyal etkileşimleri incelemeyi hedefler. Vaka çalışması aracılığıyşa harmanlanmış uzamda topluluk hissi unsurlarını oluşturan etmenleri keşfetmeyi amaçlar. İkinci bölümde tezin beslendiği akademik çerçeveye değinilir; ilk olarak Harmanlanmış Uzam teorisi açıklanır. Bilişsel harmanlamayı temel alan Harmanlanmış Uzam teorisi, İnsan-Bilgisayar etkileşimlerine (HCI) odaklanır. HCI'ya kapsamlı bir yaklaşım geliştiren teori, bireyin dijital uzam içinde hissettiği varlık duygusu ve deneyimini güçlendirmek için fiziksel çevrenin önemine değinir. Sanal ortamlarda gerçekleşen etkileşimlerin bireyin bedensel deneyimlerinden, dolayısıyla fiziksel etkileşimlerden ayrılamayacığının altını çizer. İki ayrı uzamı birbirine sıkı sıkıya kenetlenmiş tek bir harman olarak yorumlar. Harmanlanmış uzamı etkileşim, zihinsel alan, sosyal alan gibi çeşitli perspektiflerden ele alarak geniş çerçevede değerlendirir. Bu tezde, bu teoriden beslenerek, çerçevesi çizilen uzamın içinde gerçekleşen sosyal etkileşimlerle ilgilenilmektedir. Sosyal etkileşimlerini sanal ve bedensel düzeylerde sürdüren bireylerin, bu etkileşimleri sonucunda duyduğu topluluk hissiyle ilgilenilir. İkinci bölümün sonunda, literatürde topluluk hissi üzerine yapılmış olan çalışmaları inceler. Harmanlanmış uzamda topluluk duygusunu iyi deşifre edebilmek için fiziksel ve sanal topluluklar üzerine yapılmış olan çalışmalardaki bulguları ele alır; ve harmanlanmış topluluk çerçevesi önerilir. Üçüncü bölümde araştırma sürecinin algoritması ve metodoloji açıklanır. Sosyal bilimler disipliniyle ilişkilenen tez çalışması için araştırma yöntemi kritiktir. Tezin vaka çalışması kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerin katılımcılarını belirleme kriterleri, veri toplama yöntemi, kodlama ve analiz aşamaları detaylı şekilde açıklanır. Tezin dördüncü bölümünde, yürütülen vaka çalışması açıklanır. Tez kapsamında harmanlanmış topluluk çerçevesine uygun olarak Pokémon Go komünitesi belirlenmiştir. Bu bölümde Pokémon Go oyununun sahip olduğu bulanıklaşan mekansal uzam, harmanlanmış uzam çerçevesiyle ilişkilendirilerek açıklanır. Pokémon Go hem fiziksel uzamın elementlerini barındıran hem de dijital bir yerleşim sunan bir AR oyunu olarak öne çıkmaktadır. Oyunun piyasaya sürüldüğü günden itibaren benzer oyunlar tasarlanmış olsa da, Pokémon Go hala çok fazla aktif oyuncusu ve hem fiziksel hem dijital komüniteleri bulunun bir oyundur. Vaka çalışmasının açıklandığı bu bölümde, tez kapsamında çeşitli şehirlerden, yaşlardan ve mesleklerlere sahip Pokémon Go komünite üyelerinden oluşan katılımcı kitlesiyle yapılmış görüşmeler incelenemektedir. Hem yüz yüze hem online şekilde gerçekleştirilen görüşmeler yarı yapılandırılmış şekilde strüktüre edilmiştir. Veri toplama aşamasından sonra görüşmeler yinelemeli bir şekilde irdelenmiş ve sonucunda Pokémon Go komünitesinde ortaya çıkan topluluk duygusunun beş unsuru belirlenmiştir: Tanıma, Ortaklık, Dayanışma, Duygusal bağ ve Kollektif Thirdspace (Üçüncü Alan: Harmanlanan mekansallık). Tez kapsamında görüşülen Pokémon Go üyeleri, yoğunluklu olarak oyunu kamusal alanda oynadıkları sırada birbirlerini farkettiklerinden bahsettiler. Bazı katılımcılar birbirlerinden sanal uzam içerisinde de avatarları aracılığıla haberdan olduklarına değindiler. Bunun yanında Pokémon Go oyuncularının aralarında bir çok ortaklığı paylaştığını vurguladılar. Ortak kültür, ortak deneyim, ortak mekansal bellek, ortak aidiyetler, ortak hedef ve amaçlar olmak üzere çeşitli ortaklıklara değindiler. Bu ortaklıklar aracılığıyla sosyal ilişkilerinin de ilerlediğini söyleyen katılımcılar, kendi aralarında hem oyun içi hem de oyun dışı bir yardımlaşmanın ve dayanışmanın olduğundan bahsettiler. Katılımcılar, oyunun da desteklediği yardımlaşma kültürünün, oyuncular arasında kişisel fayda gözetmeksizin birbirlerinin ihtiyaçlarını önemsediklerine değindiler. Kurdukları sosyal ilişkiler, sahip oldukları ortaklıklar aracılığla sosyal ilişkileri ilerleyen Pokémon Go komünitesinin üyeleri birbirlerine karşı, kimi zaman fiziksel tanışmasalar dahi, duygusal bir bağ ve birliktelik hissettiklerinin altını çizdiler. Bazı katılımcılar kim olduklarını bilmedikleri ancak sanal ortamda avatarları aracılığıyla varlığının farkında oldukları bazı komünite üyeleriyle arkadaşlık bağı hissettiklerine değindiler. Aynı zamanda, günlük pratiklerini Pokémon Go'ya göre şekillendiren üyeler, mekanla kurdukları ilişkilerin dönüştüğünden bahsederek, bu zihinsel durumun kendi aralarında ortak bir dil yarattığına değindiler. Mekansal etkileşimlerinin de farklılaştığına değinen üyeler, mekan algılarının da bununla birlikte dönüştüğünün altını çizdiler. Tezin beşinci ve son bölümünde araştırmanın sonuç bölümü yer alır. Tezin genel çerçevede değerlendirmesine ve kritik edilmesine yer verilir. Tez, vaka çalışması sonucunda harmanlanmış uzam içerisinde topluluk hissi unsurlarını beş element ile çerçeveler. Bu beş unsurun ve elde edilen bulguların her ne kadar çoğu katılımcı için ortak unsurlar olduğu görülse de, topluluk duygusunun bireysel olduğunu ve farklı bir çok etmenden etkilenebileceğini kabul etmek gerekir. Her ne kadar vaka çalışması içinde gerçekleştirilen görüşmelerde katılımcı profillerine ve dolayısıyla bakış açılarının ve yorumların çeşitliliğine dikkat edilse de Türkiye içerisinde oynayan oyuncularla sınırlanan görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda hali hazırda oyunun sosyal etkileşimleri teşvik ettiğinin de farkında olmak önemlidir. Oyun içi bazı dinamikler oyuncuları topluluk olarak hareket etmeye yönlendirmektedir. Bu tez çalışmasında, vaka incelemesi kapsamında elde edilen bulguların gelecek çalışmalar için yararlı olması hedeflenmiştir. Dijitale entegre olan günlük yaşam pratikleriyle beraber değişen sosyal etkileşme biçimleri de değişip dönüşmeye başlamıştır. Bu etkileşimler, tez çalışması kapsamında incelendiği gibi kimi zaman oyunlar aracılığı ile olsa da farklı bir çok potansiyel içermektedir. Sosyolojik, politik vb. noktalardan, yerellik ve kültürel alanlar gibi farklı yaklaşımlarla değerlendirilip geliştirilebilme potansiyeli bulunan harmanlanmış uzam içerisindeki topluluk hissi unsurlarının yorumlanmaya açık bir çerçeve olduğuna inanılmaktadır. Tez çalışmasının amacı doğrultusunda, bulanıklaşan uzamsal sınırlar içerisindeki sosyal alanları ve etkileşimleri anlamaya çalışacak gelecek çalışmalara bir katkı sunmuş olmak umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Individuals create their perception of space and sense of existence through their interactions and the embodiment of these interactions in their minds. These interactions encompass both physical with structured environments and abstract interactions established. These interactions do not occur in isolation or independently; the body and mind simultaneously experience multiple interactions. Therefore, awareness and perception manifest through the amalgamation of all these interactions in the mind. With the increasing integration of virtual environments into everyday life, the mental amalgamation process now includes interactions and the virtual sense of existence that individuals experience in digital spaces. As a result, social interactions with the physical environment and other individuals are also undergoing transformation. Individuals interact and communicate within a space where the digital and virtual spaces blend in their minds. This mental process that transforms social interactions also influences people's interactions with the community and, ultimately, the sense of community they experience. This thesis examines the sense of community that emerges when digital and physical spaces blend and give rise to communities. The first section of the thesis addresses the purpose and research questions. The second section delves into the academic framework that underpins the thesis, starting with an explanation of the Blended Space theory. Grounded in cognitive blending, the Blended Space theory focuses on Human-Computer Interaction (HCI). This theory, which develops a comprehensive approach to HCI, emphasizes the importance of the physical environment in enhancing an individual's sense of presence and experience in the digital space. It underscores that interactions occurring in virtual environments are inseparable from bodily experiences and, consequently, physical interactions. It interprets the two separate spaces as tightly interconnected as a single blend. It interprets blended space from various perspectives, such as interaction, mental space, and social space, providing a broad framework. In this thesis, social interactions taking place within the defined blended space are explored based on this theory. It investigates the sense of community experienced by individuals who sustain social interactions at both virtual and physical levels. At the end of the second section, studies on the sense of community in the literature are examined. Findings from studies conducted on physical and virtual communities are considered in order to better decipher the sense of community in blended space and, a framework for blended communities is proposed. Given its relationship with the social sciences discipline, research methodology is critical for this thesis. Therefore, the third section elucidates the algorithm and methodology of the research process. In the case study within the thesis, the Pokémon Go community is selected in accordance with the framework of blended communities. The fourth section of the thesis explains the blurred spatial dimension inherent in the Pokémon Go game in relation to the blended space framework. It examines interviews conducted with a participant pool consisting of Pokémon Go community members from various cities, age groups, and professions. The interviews are iteratively analyzed, resulting in the identification of five elements comprising the sense of community that emerges in the Pokémon Go community: Recognition, Commonality, Solidarity, Emotional Bond, and Collective Thirdspace. Within the scope of this study, participants in Pokémon Go discussed their experiences of noticing each other predominantly while playing the game in public spaces. Some participants mentioned that they also became aware of each other through their avatars in the virtual space. Additionally, they emphasized the numerous shared interests among Pokémon Go players, which fostered the development of social relationships. Participants highlighted the presence of both in-game and out-of-game cooperation and solidarity among the Pokémon Go community, suggesting that these shared interests facilitated the progression of their social connections. Despite the occasional absence of physical meetings, participants emphasized the emotional attachment and sense of togetherness they felt towards each other within the evolving Pokémon Go community. Moreover, members who shaped their daily practices around Pokémon Go discussed the transformation of their relationships with the physical environment, noting the emergence of a common language among themselves as a result of this mental state. While these findings revealed commonalities among most participants, it is important to acknowledge that a sense of community can be influenced by various individual factors. Furthermore, it is crucial to recognize the game's inherent encouragement of social interactions. This study aimed to contribute to future research by understanding the blurred spatial boundaries and interactions within social spaces and developing a framework for examining the sense of community in blended space.