İşitme engelli öğrencilerin doğal sayılarla toplama ve çıkarma işlemi yapma ve problem çözme becerilerinin eğitim ortamlarına göre değerlendirilmesi
- Tez No: 61282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, işitme engelli öğrencilerin doğal sayılarla toplama ve çıkarma işlemi yapma ve problem çözme becerileri ile ilgili amaçlan gerçekleştirme düzeylerinin öğrenim gördükleri yatılı özel eğitim ortamı ile ilkokul normal sınıf ortamına göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırmanın temel amacı doğrultusunda yatılı özel eğitim ortamı ve normal sınıf ortamındaki işitme engelli öğrencilerin matematik becerilerini değerlendirebilmek amacıyla veri toplayabilmek için bu araştırmada doğal karşılaştırma modeli uygulanmıştır. Araştırmanın deneklerini Eskişehir İl Merkezinde yatılı özel okulu ile ilkokulların normal sınıflarında 1., 2. ve 3. sınıf düzeyinde öğrenim gören işitme engelli öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde geliştirilen doğal sayılarla toplama ve çıkarma işlemi yapma ve problem çözme becerisi ölçü araçları kullanılmıştır. Araştırma bulguları 9' a, 50'ye ve 1000'e kadar olan doğal sayılarla toplama işlemi yapma becerisine ilişkin amaçlan gerçekleştirme düzeyleri bakımından yatılı özel eğitim ortamı ve normal sınıf ortamındaki işitme engelli öğrenciler arasında farklılık olmadığım fakat 20'ye ve 100'e kadar olan sayılarla yapılan toplama işlemlerinde normal sınıf lehine bir farklılık olduğunu göstermiştir. Diğer taraftan 9'a kadar olan sayılarla yapılan çıkarma işlemlerinde farklılık bulunamazken, 20'ye, 50'ye, 100'e ve 1000'e kadar olan sayılarla yapılan çıkarma işlemleri ile ilgili amaçlan gerçekleştirmedüzeyleri bakımından normal sınıf lehine bir farklılık bulunmuştur. Toplama problemi çözme becerilerinde ise 9'a, 20'ye ve 50'ye kadar olan sayılarla yapılan problem çözümleri ile ilgili amaçlan gerçekleştirme düzeylerinde normal sınıf lehine farklılık bulunurken 100'e ve 1000'e kadar olan sayılarla yapılan problem çözümlerinde farklılık bulunamamıştır. Araştırmada elde edilen diğer bir bulgu işitme engelli öğrencilerin 9'a, 20'ye, 50'ye, 100'e ve 1000'e kadar olan sayılarla yapılan çıkarma problemi çözme becerileri ile ilgili amaçlan gerçekleştirme düzeyleri bakımından normal sımf lehine bir farklılık olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to find the differences, if there is any among the hearing impaired students who attend boarding schools of hearing impaired and regular primary school classes in terms of addition, subtraction and problem solving skills with natural numbers. To compare the maths skills of boarding hearing impaired and integrated hearing impaired students ex post facto (Quasi experimental) method was used in this research. All the hearing impaired 1st, 2nd, 3nd grade students who attend the boarding special education school and regular school in Eskişehir were the subjects of the research. The developed Criterion-Referenced Tests of addition, subtraction and problem solving skills with the natural numbers were used for collecting data. The results showed that there were no differences between the subjects who attend boarding school and regular schools in addition skills of the natural numbers through 9, 50 and 1000. However, they differ in addition skills up to 20 and 100. The difference showed the advantage of the regular classes.On the other hand there was no difference between the subtraction skills up to number 9. However there was a difference between the subtraction skills up to numbers 20, 50 and 1000 on the advantage of regular classes. While problem solving skills requiring addition up to numbers 9, 20, and 50, the difference was on the advantage of regular classes, there was no difference up to numbers 100 and 1000. Another finding indicated that there was a difference on the advantage of regular classes in problem solving skills requiring subtraction up to numbers 9, 20, 50, 100 and 1000. VII