İletişim fakültesi sinema ve televizyon bölümünde verilen temel fotoğrafçılık eğitiminin öğrencilerin gereksinimlerine uygunluğu
The suitability of basic photography education given in the department of cinema and television, faculty of communication to the needs of the students
  1. Tez No: 612820
  2. Yazar: DİLEK PORTAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVEND KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümünde verilen Temel Fotoğrafçılık dersinin öğrencilerin gereksinimlerine uygun olup olmadığının belirlenmesi ve Temel Fotoğrafçılık eğitiminin bilişsel çıraklık yöntemiyle öğretilmesinin uygunluğunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu hedefe ulaşmak için nitel araştırma yöntemlerinden biri olan tanımlayıcı durum çalışmasından yararlanılmıştır. Tanımlayıcı durum çalışması sınırları belirlenen bir ya da birden fazla durumun incelenerek betimlenmesini kapsar. Durum çalışmasında veri toplama kaynakları çeşitlilik gösterebilmektedir. Bu çalışmada veri toplama kaynağı olarak, doküman analizi, yarı yapılandırılmış görüşme ve anket kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümünde verilen Temel Fotoğrafçılık eğitimi ile ilgili üniversiteler arasında ortak bir ders programı olmadığı görülmüş ve dersin öğrencilerin gereksinimlerine uygun olmadığı görüşü ortaya çıkmıştır. Ayrıca Temel Fotoğrafçılık eğitiminin bilişsel çıraklık yöntemiyle, öğrenci merkezli olarak öğretilebileceği görüşü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine whether The Basic Photography course given in the Department of Cinema and Television of the Faculty of Communication İn Turkey is appropriate for needs of the students and to demonstrate the suitability of teaching Basic Photography education with the cognitive apprenticeship method. In order to achieve this goal, descriptive case study, which is one of the qualitative research methods, was used. Descriptive case study involves examining and describing one or more cases with defined limits. Data collection sources may vary in the case study. In this study, document analysis, semi-structured interview and questionnaire were used as data collection methods. As a result of the study, it was seen that there is not a common curriculum among the universities related to Basic Photography education given in the Department of Cinema and Television of the Faculty of Communication and that the course does not meet the needs of the students. In addition, it has emerged that Basic Photography education can be taught in a student- centered manner through cognitive apprenticeship.