Gayrettepe-yeni havalimanı metro hattında kullanılan EPB TBM için performans tahmin modellerinin geliştirilmesi
Development of performance prediction models in using EPB TBM at Gayrettepe-new airport subway line
  1. Tez No: 612844
  2. Yazar: ENES UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÇOPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Ulaşım, İstatistik, Mining Engineering and Mining, Transportation, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında EPB TBM performans parametreleri ile zemin özellikleri ve bazı operasyonel parametreler arasındaki etkileşimler analiz edilerek yeni görgül performans tahmin modelleri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla kazı sahasındaki (Gayrettepe-Yeni Havalimanı Metro Projesi) zemin özellikleri daha önce yapılan sondaj raporlarına dayanarak belirlenmiş ve EPB TBM performans parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Analizler Minitab 15 istatistik programı ile Regresyon Analizi kullanılarak yapılmıştır. Modellerde bağımlı değişkenler olarak itme kuvveti, penetrasyon, spesifik enerji ve tork girilmiştir. EPB TBM performans tahmini için bağımsız değişken olarak ise likit limit, plastik limit, plastisite indisi, örtü kalınlığı, geçirgenlik, su içeriği, yeraltı su seviyesi, kıvam indeksi, serbest basınç dayanımı (zemin-drenajsız), standard penetrasyon değeri, poisson oranı, ince malzeme oranı, deformasyon modülü, limit basınç değeri, tek eksenli basınç dayanımı (kaya), kohezyon, içsel sürtünme açısı, ayna basıncı, köpük enjeksiyon oranı, köpük genleşme oranı, köpük konsantrasyon oranı ve köpük kimyasalı tüketim miktarı kullanılmştır. Sondaj raporlarında bulunan diğer zemin parametreleri sondaj raporlarındaki eksik veri sebebiyle kullanılamamış ve analize dahil edilememiştir. Ayrıca analizi yapılan hatta 21 adet sondaj noktasının tünel kotundaki verileri kullanılmış olup 3 adet sondaj noktası istasyon giriş ve çıkışlarında olduğundan ve TBM için uygun parametre değerlerini yansıtmadığından analizde kullanılmamıştır. Kalan 18 adet sondaj noktasında genel hat (Danişmen formasyonu) için analiz yapılmış, ayrıca bu formasyonun içindeki geneli killi zemin (Tda 2-1) olan kısım için 12 adet sondaja ait veriler analiz edilerek iki grup tahmin modelleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the EPB TBM excavation performance based on soil properties and some operational parameters and then to develop new empirical performance prediction models by using data collected from Gayrettepe-New Airport metro project. Single and linear and non linear multiple regression analyses are used to develop new performance prediction models.