Yerel seçim kampanyalarında kullanılan siyasal reklam stratejileri: 2004, 2009 ve 2014 Eskişehir yerel seçimlerinde kullanılan siyasal reklamlar üzerine bir inceleme
Political advertising strategies at local election campaigns: A research study of the political ads used at 2004, 2009 and 2014 local elections in Eskişehir
  1. Tez No: 612862
  2. Yazar: UĞURCAN KARAMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİME AYHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Advertising, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Siyasal iletişim ile ilgili alan yazın, planlanan mesaj stratejileri sayesinde siyasal parti ve adayların daha başarılı olabileceğini, iktidara gelebileceğini ve uzun süre iktidarda kalabileceğini savunmaktadır. Bu araştırmada, 2004, 2009 ve 2014 yerel seçimleri döneminde Eskişehir yerel gazetelerinde yayınlanan siyasal reklamlar incelenerek mesaj stratejilerinin nasıl kullanıldığının saptanması amaçlanmıştır. Araştırmada Eskişehir ilinde faaliyet gösteren yerel gazetelerde 2004, 2009 ve 2014 yılları yerel seçim süreci kapsamında yayınlanan 369 siyasal reklam örneklem olarak seçilmiştir. Mevcut bir kodlama cetveli çalışmaya uyarlanarak, 2004, 2009 ve 2014 yılındaki yerel seçim siyasal reklamlarında kullanılan çekicilik türleri, reklamda ön plana çıkan konular, siyasal reklamın türü gibi öğeler açısından içerik analizine tabi tutulmuştur. Bu bilgiler ışığında AKP, CHP, MHP ve DSP gibi partilerin örneklem olarak seçilen yerel gazetelerdeki siyasal reklamları analiz edilmiştir. Bu çerçevede öncelikle örneklem içerisinde yer alan partilerin yerel gazetelerde yayınlattığı reklamlar tek tek incelenmiş ve araştırmanın dört sorusuna cevap aranmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'nin siyasi tarihindeki üç önemli yerel seçim sürecindeki partiler ve bunların kullandıkları reklam mesajlarının yapısı ve özellikleri, oluşturulan kodlama cetvelinden yararlanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The body of literature related to politics asserts that political party and the candidates can be more successful, they can come into power and remain in power for a long time by means of planned message strategies. The main purpose of this study was to determine how the message strategies were used by analyzing political advertisements published at local newspapers of Eskişehir during local electoral period in 2004, 2009, and 2014. In this research, 369 political advertisements published in local newspapers of Eskişehir during 2004, 2009 and 2014 local electoral period were chosen as sample. A content analysis was carried out on the attractiveness used at political ads in 2004, 2009 and 2014, the prominent topics in the advertisement, the type of political advertising by customizing an existing coding scale. In the light of this information, political advertisements of political parties, such as AKP, CHP, MHP and DSP in the sample local newspapers were analysed. Within this framework, the advertisements that were published by the sample parties in local newspapers were analysed one by one and seeked answers to four questions of the study. In this direction, the political parties taking part in three significant election periods in Turkey and the characteristics and the structure of the advertising messages they used were analysed by use of coding scale.