Uluslararası hukuk perspektifinden küresel idare hukuku tartışması
Discussion of global administrative law in international literature
  1. Tez No: 612865
  2. Yazar: NAZLI YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÜNEYSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küresel idare hukuku kavramı, uluslararası literatürde son yıllarda ortaya çıkan popüler kavramlardan olmasına rağmen Türkiye'de bu konuda yapılan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu sebeple bu kavram çerçevesinde var olan tartışmalar Türk hukukundaki uygulama da dikkate alınarak incelenmiştir. Uluslararası literatürde bu kavram, klasik uluslararası hukuk tanımının dışında daha geniş bir alanı tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu konuda pek çok tartışma olmasına rağmen fikir birliği oluşmuş değildir. Bu kavramın kullanılması gerektiğini savunan yazarlar yanında, bu kavramın ifade ettiği alanın aslında uluslararası hukuk kavramı içinde yer alması gerektiğini savunan yazarlar da bulunmaktadır. Tez kapsamında her iki tarafın görüşlerine yer verilse de, ülkemizde bu kavram literatürde yaygın olarak tartışılmadığından lehte yazan yazarların görüşlerine ağırlık verilmiştir. Tez kapsamında bu yeni hukuk alanının, bir alan olarak kabul edilip edilmemesine ilişkin tartışmaların yanı sıra, bu alanın olumlu ve olumsuz yanlarına da yer verilmiştir. Son olarak bu konuda spesifik birkaç uygulama örneği üzerinden değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of global administrative law is one of the popular concepts that have emerged in recent years in the international literature. But the studies on this subject in Turkey are quite limited. For this reason, the debates in the Global Administrative Law have been examined by taking into consideration the practices in Turkish law. In the international literature, the Global Administrative Law concept is used to define a wider area than the classic definition of international law. Although there are many discussions on this issue, there is no consensus. In addition to the authors who advocate that this concept should be used, there are also writers who argue that the area expressed by this concept should actually be included in the concept of international law. Although the views of both parties are included within the scope of that thesis, the views of the authors in favor more space in, since this concept is not discussed in Turkish literature. Within the scope of the thesis, besides the discussions about whether this new law field should be accepted as an area; the positive and negative aspects of this field are included. Finally, a number of specific applications have been evaluated.