İşletmelerde çalışma sermayesi yönetimi ve kârlılık ile ilişkisi: BİST'te işlem gören imalat sanayi işletmelerine yönelik bir uygulama
The relationship between working capital management andprofitability: An analysis for manufacturing industry in BIST
- Tez No: 612864
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BANU BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışma sermayesinin etkin bir şekilde yönetimi, bir işletmenin başarısının ön koşullarından biridir ve işletmenin finansal sağlığının sembolü ve kriteridir. Çalışma sermayesi unsurlarının yanlış yönetimi önemli sonuçlara yol açabilir. Finans yöneticileri büyüme, kârlılık ve likidite arasında denge oluşturabildikleri takdirde başarılı olabilirler. Bu çalışmada, çalışma sermayesi yönetiminin işletme kârlılığı ile ilişkisinin araştırılması amacıyla Borsa İstanbul'da işlem gören 146 imalat işletmesinin 2011-2017 yılları arasında mali tablolarında yer alan verileri analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, çoğu yıl itibarıyla kaldıraç oranı ile aktif kârlılığı arasında ters yönlü anlamlı ilişki olduğu, cari oran, asit-test oranı ve nakit oranı ile aktif kârlılığı ve özsermaye kârlılığı arasında aynı yönlü anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Efficient management of working capital is a prerequisite for the success of a enterprise and is a symbol and criterion of the financial health of an enterprise. Mismanagement of working capital elements can have significant result. Finance managers can be successful if they can balance between growth, profitability and liquidity. In this study, in order to investigate the relationship between working capital management and operating profitability, the data of 146 manufacturing companies traded in Borsa Istanbul between 2011-2017 were analyzed. As a result of the analysis, it is understood that there is a significant negative relationship between leverage ratio and return on assets. The current ratio, acid-test ratio, cash ratio and return on assets and return on equity were found to have the same meaningful relationship.