Kumarin-tiyofen temelli yeni floresan organik boyar maddelerin sentezi ve tiyol grubu içeren amino asitleri belirlemesinde kullanımlarının araştırılması
Synthesis of new fluorescence organic dyes based on coumarin-thiophene and investigation of their usage in the determination of amino acids containing thiol group
  1. Tez No: 612867
  2. Yazar: DENİZ ÇAKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kumarin ve türevleri iyi fotofiziksel özelliklere ve düşük toksisite değerlerine sahip olan ve biyolojik aktivite gösteren bileşiklerdir. Kumarin temelli kemosensörler hedef analitler ile etkileştiğinde absorpsiyon ve floresans sinyallerinde azalma/artma görülürken, renk ve floresan özelliklerinde ortam ışığında ve UV ışığı altında belirgin renk değişimleri göstermektedir. Bu nedenle kumarin temelli boyar maddelerin floresan algılayıcı olarak kullanım potansiyelleri oldukça yüksektir. Bu tez kapsamında sistein, homosistein ve glutatyon biyotiyolleri ile farklı mekanizmalar üzerinden etkileşebilecek bir seri kumarin temelli floresan kemosensör sentezlenmiş ve yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve HRMS spektroskopik yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Biyotiyollerle etkileşim çalışmaları fizyolojik pH değeri olan pH = 7,4 ve biyotiyollerin anyonik forma geçebileceği pH = 9,2 değerlerinde UV-GB absorpsiyon ve florimetri yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca etkileşim mekanizmalarının açıklanmasında 1H-NMR spektroskopi yöntemi kullanılmıştır. Etkileşim sonuçları teorik yöntemler kullanılarak da açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coumarin and its derivatives have good photophysical properties and low toxicity values and exhibit biological activity. When coumarin-based chemosensors interact with target analytes, there is a decrease/increase in absorption and fluorescence signals, while color and fluorescence properties exhibit significant color changes under ambient light and UV light. Therefore, the potential for use of coumarin-based dyes as fluorescent sensors is quite high. In this thesis, a series of coumarin based fluorescent chemosensors that can interact with cysteine, homocysteine and glutathione biothiols have been synthesized and their structures have been determined by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and HRMS spectroscopic methods. Interaction studies with biothiols were carried out using UV-GB absorption and fluorimetry methods at pH = 7.4, which is the physiological pH value, and pH = 9.2, where biothiols can be converted to anionic form. In addition, 1H-NMR spectroscopy method was used to explain the interaction mechanisms. Interaction results were also explained by using theoretical methods.