A three phase all SIC PWM rectifier for industry applications
Endüstriye yönelik uygulamalar için bütünüyle SIC güç mosfet teknolojisine dayalı üç faz PWM doğrultucu
  1. Tez No: 612868
  2. Yazar: CEM YOLAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında, endüstriye yönelik uygulamalar için SiC Güç MOSFETleri kullanılarak 3 faz PWM Doğrultucu tasarlanacak ve bire bir boyutlarda laboratuvar prototipi gerçekleştirilecektir. PWM Doğrultucu 3 faz tam köprü topolojisine sahip olup, 3 faz 400 V AA voltajını 500-1000 arası DA voltajına çevirmektedir. PWM Doğrultucu iki yönde de aktif güç akışı kabiliyetine sahiptir. Yeni teknoloji SiC Güç MOSFET'leri günümüzde kullanılan IGBT'lere göre daha yüksek frekanslarda çalışabilmekte bu da düşük anahtarlama kayıpları ve kıyaslanabilir iletim kayıplarından dolayı daha yüksek bir verim sağlamaktadır. Ayrıca, daha yüksek frekanslarda çalışmak, doğrultucunun operasyonu sırasında çok daha düşük bir akustik gürültü seviyesi ve hat akımı dalga şeklinde daha az harmonik bozunum sağlamaktadır. Teorik sonuçlar, laboratuvar ortamındaki deneysel çalışmayla doğrulanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, a three phase PWM Rectifier for industry applications will be designed by using SiC Power MOSFETs and its laboratory prototype will then be implemented. The topology of the PWM rectifier is the three phase full bridge topology to convert three phase 400 V AC line-to-line voltage to desirable voltage levels between 500V and 1000V. The PWM Rectifier has the capability of permitting the flow of active power in both directions. The new technology SiC Power MOSFETs can operate at higher frequencies than IGBTs which provide higher efficiency because of lower switching losses and comparable conduction losses. Furthermore, operation at higher frequencies also provides us much lower acoustic noise levels and less harmonic distortion in line current waveforms during the operation of the rectifier. The theoretical results will be verified by experimental work.