Yeni floresans kumarin-tiyofen hibrit moleküllerin sentezi ve çeşitli anyonlara karşı duyarlılığının incelenmesi
Synthesis of new fluorescent coumarin-thiophene hybrid molecules and investigation of anion sensitive to various anions
- Tez No: 371157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL SEFEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada yeni bir seri floresans kumarin–tiyofen hibrit molekülleri sentezlendi ve yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektrometresi ile aydınlatıldı. Bileşiklerin DMSO, Asetonitril, Diklorometan ve THF içindeki fotofiziksel davranışları incelendi. Ayrıca sentezlenen bu bileşiklerden aday bir kemosensör seçilerek çeşitli halojenür iyonlarına karşı duyarlılık/seçicilik çalışmaları spektrofotometrik, spektroflorimetrik ve 1H-NMR titrasyon çalışmaları ile yapıldı. Seçilen aday bileşiğin halojenür iyonları arasında Florür'e seçicilik gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel series fluorescence coumarin-thiophene hybrid compounds were synthesized and structure of all of these compounds were done with FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and mass spectroscopy technics. Photophysical properties of all compounds were examined in DMSO, Acetonitrile, Dichloromethane and THF. Furthermore, a candidate chemosensor was selected in all of the compounds to examine studying of selectivity over halide ions with methods as spectrophotometric, spectrofluorometric and 1H-NMR titration. It was determined that selected compound was showed selectivity to Fluoride in all of the halide ions.