Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesinde kurumlar arası koordinasyon sağlayan spor güvenlik kurullarının incelenmesi: Eskişehir ili örneği
Investigation of sports security committee providing inter-organizational coordination in prevention of violence and disorders in sport: A case study in Eskişehir province
  1. Tez No: 612874
  2. Yazar: CEM DÜZCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, spor müsabakalarında yaşanan şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla kurulan İl Spor Güvenlik Kurullarının yapısı ve işleyişi, Eskişehir ili örneğinde incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, örgütlerde koordinasyon faaliyetinin önemi ve anlamı üzerinde durulmuştur. Bu maksatla yönetim bilimindeki öncü çalışmalara yer verilmiş ve örgütler arası koordinasyon ve işbirliği üzerine ortaya konulan çalışmalar incelenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de geçmişten günümüze sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine yönelik olarak yapılan düzenlemeler ve oluşturulan yapılar ele alınmış, hali hazırda uygulamada olan mevcut koordinasyon mekanizmaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, yapılan saha araştırmasının yöntemine ilişkin bilgiler; dördüncü bölümde ise, ilgili kişilerle yapılan görüşmelerin ve katılım sağlanan müsabakalar ile incelenen Kurul kararlarının analizlerine ilişkin bulgulara yer verilmiştir. Bu bağlamda mevcut koordinasyon yapısının işleyen ve aksayan yönleri ortaya koyulmuştur. Çalışmanın son bölümünde, kurumlar arasındaki koordinasyon ve iş birliğini geliştirmeye yönelik değerlendirme ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structure and functioning of Provincial Sports Security Committees established to prevent violence in sports competitions were examined in the case of Eskişehir. In the first part of the study, the importance and meaning of coordination activities in organizations are emphasized. For this purpose, pioneering studies in management science are included and the studies on coordination and cooperation between organizations are examined. In the second part, the arrangement and structures made in order to prevent violence and disorder in sports in Turkey from past to today are discussed and readily available coordination mechanisms in the application were examined. In the third part, information about the method of the field research; In the fourth section, the findings of the interviews with the relevant persons and the competitions participated and the decisions of the Commiteee examined are given. In this context, the functioning and disruptive aspects of the existing coordination structure are presented. In the last part of the study, evaluations and suggestions for improving the coordination and cooperation between the institutions are given.