Medeni usul hukukunda istinaf
Appeal in civil procedure law
- Tez No: 612980
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ŞANAL GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Maddi ve de hukuki vakıa denetimin gerçekleştirildiği, ilk derece yargılaması ile temyiz yargılaması arasındaki basamakta yer alan istinaf mahkemeleri, 5235 sayılı Kanun ile 20.07.2016 tarihinde faaliyete başlamışlardır. Çalışmamızın konusunu, Medeni Usul Hukukunda İstinaf oluşturmaktadır. Çalışmamızın amacı, kanun yolu kavramının üzerinde durularak, mevzuatımızdaki olağan ve olağanüstü kanun yolları ile getirilen değişiklikler doğrultusunda kanun yollarında istinaf kanun yolunun ortaya konulması, istinaf kanun yolunda yapılacak yargılamaya ilişkin değerlendirilmesinin yapılarak, istinaf denetiminin kendisini göstereceği istinaf mahkemesinin incelenmesidir. Çalışmamızda, getirilme amacı Yargıtay'ın işini azaltmak amacının aksine, yasa yolu evresini zenginleştirerek, daha deneyimli hakimlerden oluşan, daha üst düzeyde bulunan ikinci bir yargı organının süzgecinden geçirerek ve bu yolla adli yanılgıları azaltarak, hem ilgililer ve hem de çağcıl toplumun ve devletin temeli olan adalet için itimat sağlamak olan istinaf kanun yolunda uygulanacak usul ve usul işlemleri de ele alınmıştır. Öncelikle, kanun yolu kavramı, kanun yolları ve HMK'da kanun yollarına dair hükümlerin zamansal uygulanması açıklanacaktır. Ardından özel hukukta istinaf kavramı, istinaf kanun yolu ve istinaf kurumunun benzeri kurumlardan ayrıştırılması ele alınacaktır. İstinaf sistemine egemen olan ilkelerin açıklanması ile aleyhine istinafa başvurulabilecek kararlar, istinaf yoluna başvurulamayacak kararlar, istinaf kanun yolunda başvuru hakkı olanlar, istinaf başvuru süresi ile istinaf dilekçesinin verilmesi hususları ele alınacaktır. Ardından, istinaf kanun yolunda yargılamanın kural olarak dilekçede belirtilen sebeplerle sınırlı olarak yapılacak olması nedeniyle istinaf sebepleri ortaya konularak, dilekçede sebeplerin gösterilmesi ve gösterilmemesi halleri, istinaf dilekçesinin sunulması, dilekçenin reddi, dilekçeye cevap, katılma yoluyla istinaf, başvuru hakkından feragat ve kötü niyetle istinafa başvuru yapılması açıklanacaktır. Son olarak yetkili istinaf mahkemesi ile istinaf yoluna başvurulmuş olmasının ilk derece mahkemesi kararının icrasına etkisi açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The courts of appeal, which are located at the level between the first instance judgment and the appeal judgment, where both financial and legal supervision are carried out, started to be in force on 20/07/2016 with the Law No. 5235. The subject of our study constitutes an Appeal in the Law on Civil Procedures. The purpose of our study is to inspect the appellate court where the appellate judgment will be revealed by performing an assessment of the appeal remedy on the remedies by emphasizing the concept of the remedy in law in line with the ordinary and extraordinary remedies in our legislation. In our study, contrary to the purpose of reducing the work of the Supreme Court, the procedures and principles to be applied in the law of appeal are discussed handling the dispute case in an integrated manner depending on the principle of collective judgment by enriching the stage of law enforcement, away from local influences and through the filter of a second judicial body at a higher level, whose aim is to provide trust and belief for justice, which is the basis of both the concerned society and the modern society and the state. First of all, the concept of the remedy, the implementation of remedies and the Law on Civil Procedures in a timely manner will be explained. Afterwards, the concept of appeal in private law, appeal law and the separation of the appeal institution from similar institutions will be discussed. With the explanation of the principles that dominate the appeal system, the decisions that will be filed against the appeal, decisions that will not be applied to the appeal law, those who have the right to apply for the appeal law, the appeal period and the appeal of the appeal will be discussed. Then, as the rule of law on the appeal is going to be limited to the reasons stated in the petition, the reasons for the appeal are revealed, the reasons for showing and not showing the petition, the appeal of the appeal, the refusal of the petition, the appeal to the petition, the appeal by the applicant, the waiver of the application and the malicious intent will be explained. Finally, the effect of application for an appeal through a competent appellate court on the execution the decree of the first degree court will be explained.