In vitro'da tuz stresi altında yetiştirilen bazı amerikan asma anaçlarının genotipik tepkileri ve bitki besin elementi tercihlerinin belirlenmesi
Determination of genotypic responses and plant nutrient preferences of some american vine rootstocks grown under salt stress In vitro
- Tez No: 613030
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL TANGOLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, in vitro'da tuz stresi uygulanan altı Amerikan asma anacının (41B, 5BB, 140Ru, SO4, Salt Creek ve Harmony) morfolojik tepkilerini ve mineral beslenme tercihlerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Murashige and Skoog besi ortamında çoğaltılan bitkiciklere 0, 0.75 ve 1.5 g L-1 NaCl uygulanmıştır. Uygulamaların etkisini saptamak için; bitki zararlanma derecesi, sürgün uzunluğu, boğum sayısı, ortalama kök uzunluğu, kök sayısı, sürgün yaş ve kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı, yaprak klorofil ve besin elementi konsantrasyonu incelenmiştir. Çalışma sonucunda artan NaCl dozlarıyla bazı anaçlarda büyüme ve gelişmede gerileme, bazılarında ölümler görülmüştür. Benzer şekilde sürgün yaş ve kuru ağırlıkları ile kök yaş ve kuru ağırlıklarının da azaldığı belirlenmiştir. Ayrıca yaprak klorofil içerikleri ile besin elementi içerikleri de artan NaCl dozundan olumsuz etkilenmiştir. 41B anacı iki NaCl uygulamasında; SO4, 5BB ve 140Ru anaçları ise 1.5 g L-1 NaCl dozunda canlılığını yitirmiştir. Bütün çeşitlerde artan tuz uygulamalarına bağlı olarak Cl ve Na konsantrasyonları artış göstermiş, makro ve mikro elementlerde ise genel olarak azalış dikkati çekmiştir. İncelenen tüm parametreler dikkate alındığında, anaçlar hassastan dayanıklıya doğru; 41B, SO4, 5BB, 140Ru, Harmony ve Salt Creek şeklinde dizilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the morphological responses and mineral nutrition preferences of six American grape rootstocks (41B, 5BB, 140Ru, SO4, Salt Creek and Harmony) in which salt stress was applied in vitro. 0, 0.75 and 1.5 g L-1 NaCl were applied to the plants grown in Murashige and Skoog medium. To determine the effect of applications; degree of plant damage, shoot length, number of nodes, average root length, number of roots, shoot fresh and dry weight, root fresh and dry weight, leaf chlorophyll and nutrient content were examined. As a result of the study, increasing NaCl doses decreased growth and development in some rootstocks and some deaths. Similarly, it was determined that shoot fresh and dry weights and root fresh and dry weights decreased. In addition, leaf chlorophyll contents and nutrient contents were negatively affected by increasing NaCl dose. 41B rootstock in two NaCl applications; SO4, 5BB and 140Ru rootstocks lost their viability at 1.5 g L-1 NaCl dose. Cl and Na contents of all cultivars increased due to increasing salt applications, whereas macro and micro elements were generally decreased. Considering all the parameters examined, rootstocks from sensitive to resistant; 41B, SO4, 5BB, 140Ru, Harmony and Salt Creek.