Yapraktan uygulanan bor gübresinin bazı makarnalık buğday çeşitlerinin verim ve verim unsurları üzerine etkisi
The effect of boron fertilizer applied from leaves on yield and yield properties of some durum wheat varieties
  1. Tez No: 613043
  2. Yazar: RAMAZAN BİLİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırma Kahramanmaraş koşullarında, 2017-2018 yılında tesadüf blokları deneme planına göre, 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, yapraktan (100 kez seyreltilmiş, % 0, % 5, % 10 ve % 15 B) uygulanan B (boraks, Na2B4O7.10H2O)'un makarnalık (Svevo, Zenith ve Fuatbey) buğday çeşitlerinin verim ve bazı verim ile fizyolojik özellikler üzerine etkisi belirlenmiştir. Denemede, Svevo, Zenith ve Fuatbey olmak üzere toplam 3 adet tescilli makarnalık buğday çeşidi kullanılmış ve bitki boyu, başak uzunluğu, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, tane verimi ve hektolitre ağırlığı özellikleri incelenmiştir. Bitki boyu, başak uzunluğu, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, bin tane ağırlığı ve hektolitre ağırlığı yönünden çeşitler arasındaki farklar önemli bulunurken, tane verimi yönünden önemsiz bulunmuştur. Bitki boyu, başak uzunluğu, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı ve tane verimi yönünden bor uygulamaları arasındaki farklar önemli bulunmuştur. Başak uzunluğu, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, bin tane ağırlığı ve tane verimi bakımından çeşit*bor uygulaması interaksiyonu önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Kahramanmaraş under 3 repetitions in 2017-2018 according to the random blocks trial plan. In the research, on the yield and some yield and physiological characteristics of durum wheat (Svevo, Zenith and Fuatbey) of B (borax, Na2B4O7.10H2O) applied from the leaf (diluted 100 times, 0%, 5%, 10% and 15% B) effect has been determined. In the experiment, 3 proprietary durum wheat varieties were used, namely Svevo, Zenith and Fuatbey, and plant height, spike length, grain number in spike, grain weight in spike, thousand grain weight, grain yield and hectolitre weight properties were examined. While the differences between varieties were significant in terms of plant height, spike length, grain number in spike, grain weight in spike, thousand grain weight and hectolitre weight, it was found insignificant in terms of grain yield. The differences between boron applications in terms of plant height, spike length, grain number in spike, grain weight in spike and grain yield were found significant. Variety * boron application interaction was found important in terms of spike length, grain number in spike, grain weight in spike, thousand grain weight and grain yield.