Kavramsal sanatın günümüz takı tasarımına etkileri
The conceptual art effects on current jewelry design
  1. Tez No: 613053
  2. Yazar: DİLEK AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. NİLAY KAN BÜYÜKİŞLİYEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
İnsanoğlu var olduğundan beri, bedeninde/üzerinde taşıdığı takılar, süslenme, daha güzel görünme istek ve inançlarıyla paralel olacak şekilde yaşamın dönemsel özelliklerine bağlı olarak değişti ve gelişti. Yaşanan dönemin etkileri, hayatın bilimin ve sanatın ayrılmayan bir parçası olan tasarım kavramını etkilemiştir ve bu etki takı alanında da aynı paralellikte olmuştur. 1960'lardan sonra kavramsal sanatın benzer biçimde günümüz takı tasarımcılarını etkilemesi de bu paralellikte olmuştur. Bu noktadan hareketle bu tezde, dönemler içinde takının gelişim süreci ile kavramsal sanat arasındaki ilişki incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde“Kavramsal Sanat”, ikinci bölümünde“takı tarihi”,“takı tasarımının gelişimi”ve“takı tasarımı yapan sanatçılar”, üçüncü bölümde ise,“Kavramsal Sanattan etkilenen günümüz takı tasarımcıları”ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Takı, Günümüz Takı Tasarımcıları, Kavramsal Sanat Takı İlişkisi
Özet (Çeviri)
Since the existence of human beings, the jewels that he / she carries in his body have changed and developed depending on the periodic features of life in parallel with the wishes and beliefs of embellishment, to look more beautiful. The effects of the current period affected the concept of design, which is an inseparable part of life and science, and this effect was in parallel with the field of jewelry. It was in this parallel that the conceptual art similarly influenced today's jewelry designers after the 1960s. Moving from this point, in this thesis, the relationship between the development process of jewelry and conceptual art has been examined. In the first part of the thesis,“Conceptual Art”, in the second part,“the history of jewelry”,“the development of jewelry design”and“jewelry design artists”, in the third part,“contemporary jewelry designers influenced by Conceptual Art”are discussed. Keywords : Jewelry, Contemporary Jewelry Designers, Conceptual Art Jewelry Relations